ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۴:۵۴ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۶

نخستین کنسرت کیهان کلهر و رامبرانت تریو فردا شب برگزار می‌شود

امروز رامبرانت تریو به تهران می‌آیند و فردا نخستین تجربه اجرای مشترک با کیهان کلهر در تهران را رقم می‌زنند.

نخستین کنسرت کیهان کلهر و رامبرانت تریو فردا شب برگزار می‌شودبه گزارش ریتم نو رامبرانت فرایش (پیانو)، تونی اورواتر (کنترباس) و وینسنت پلژر (سازهای کوبه‌ای) اعضای این گروه هستند که از سه‌شنبه 14 شهریورماه به مدت سه شب در تالار وزارت کشور روی صحنه حاضر خواهند شد و کیهان کلهر نوازنده و آهنگساز برجسته ایرانی را همراهی می‌کنند.

اعضای گروه رامبرانت در طول 12 سال گذشته در کنار هم ساز زده‌اند و توانسته‌اند به یکی از اصلی‌ترین گروه‌های جز در هلند تبدیل شوند. موسیقی آن‌ها غنائی شاد و درعین‌حال حس قوی ماجراجویی دارد. دستمایه اصلی موسیقی آن‌ها موسیقی جز، موسیقی کلاسیک و موسیقی خاورمیانه است که الهام‌بخش آثار آن‌هاست و بر اساس قطعات اوریجینال در این سبک‌ها، بداهه‌نوازی می‌کنند. علاوه بر این همواره این گروه به‌عنوان یکی از خلاق‌ترین گروه‌های جز شناخته می‌شوند.

در طول سال‌ها، این تریو در بسیاری از فستیوال‌های بزرگ جز ازجمله "بیم هویی"، "نورث سی جز"، "الب جز"، و فستیوال جز مادرید حضورداشته‌اند. البته تورهای موفقی در بسیاری از کشورهای اروپایی، خاورمیانه، همچنین هند و چین برگزار کرده‌اند.

رامبرانت تریو در سال‌های فعالیتش، با بسیاری از موسیقیدان‌های جز، موسیقی کلاسیک و موسیقی جهانی همچون کیهان کلهر، پائولو فرسو، لیزا فرشمن، نورمن وینستون، خیرالدین مخاچیچه و بسیاری دیگر همکاری داشته است.

یکی از نکات جالب درباره این گروه که می‌توان به آن اشاره کرد این است که "رامبرانت فرایش" پیانیست و سرپرست این گروه سال‌ها دنبال صدایی متفاوت از پیانو می‌گشت و سرانجام به ساز "فورته پیانو" رسید که صدایی سبک‌تر و شفاف‌تر از پیانو دارد. سرانجام به همت یکی از ارگان‌های اصلی هلند که حامی موسیقی است، او صاحب سازی جدید شد که به‌صورت اختصاصی برای او ساخته‌شده و هم‌زمان صدایی قدیمی دارد، در عین اینکه سازی است جدید،سازی که در عین بیگانگی، کاملاً آشنا صدا می‌دهد. جزمگزین درباره "رامبرانت فرایش" می‌نویسد: "یکی از بهترین گروه‌های فستیوال‌های نورث سی جز هستند."

تونی اورواتر دیگر عضو این گروه و نوازنده ساز "ویولونه" ، از بهترین‌ نوازندگان ویولن است که سال‌ها درزمینهٔ نوازندگی فعالیت کرده است. او نوازنده کنترباس است که در سبک‌های جز و کلاسیک فعالیت می‌کند. علاوه بر آن ساز "ویولونه" را که ساز قرن 16 است و صدای باس آن دوره را دارد می‌نوازد. این ساز 6 سیم و پرده‌بندی دارد و یکی از اصلی‌ترین نوازنده‌های این ساز در دنیاست.

وینسنت پلژر هم نوازنده‌ای است که علاوه بر نوازندگی درزمینهٔ پژوهش هم فعالیت داشته. او دریکی از پژوهش‌هایش که روی سازهای کوبه‌ای تاریخی کار می‌کرد از تکنیک دوره رنسانس در ساختن درام باپوست و طناب بهره گرفته است. در میان سازهای او شماری از سازهای تاریخی از سراسر دنیا وجود دارد که می‌توان به "ناگارا"ی هند و "آجرهای معابد" چینی اشاره کرد.

رادیو فرهنگ سویس درباره یکی از کنسرت‌های این گروه می‌گوید: "از ابتدا، آن‌ها از نغمات زیبای شمالی شروع کردند تا به سرودهای شرقی رسیدند که نمی‌توان به آن‌ها گوش جان نسپرد. نوای پیانو همچون نام نوازنده‌اش خاطره‌انگیز است."

کیهان کلهر و گروه جز هلندی رامبرانت تریو در روزهای 14 ، 15 و 16 شهریورماه در تالار وزارت کشور تهران ساعت 9.30 شب به صحنه می‌روند و به اجرای قطعات به‌صورت بداهه‌نوازی می‌پردازند.

رویال هنر پارس به تهیه‌کنندگی "مجید عبدی" برگزاری این کنسرت را به عهده دارد و علاقه‌مندان برای تهیه بلیت می‌توانند به سایت www.tik8.com مراجعه کنند.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه