ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۳:۱۲ - ۰۴ شهريور ۱۳۹۶
آلبوم «شهد و شکر» رونمایی شد

اشک‌های کیانی نژاد برای جوانان بی‌پناه موسیقی/ حاصل عشقی ابدی و ازلی

آلبوم موسیقی «شهد و شکر» ساخته‌ی مرتضی صنایعی- نوازنده‌ی نی و آهنگساز- روز گذشته در فروشگاه فرهنگ تهران با حضور جمعی از اهالی موسیقی رونمایی شد.

اشک‌های کیانی نژاد برای جوانان بی‌پناه موسیقی/ حاصل عشقی ابدی و ازلیبه گزارش ریتم نو به نقل از روابط عمومی آلبوم «شهد و شکر»، مراسم رونمایی از آلبوم «شهد و شکر» روز گذشته جمعه سوم شهریور 1396 در فروشگاه فرهنگ تهران برگزار شد. مجری این برنامه محمود توسلیان - منتقد و روزنامه‌نگار- بود.

توسلیان ضمن قرائت بخشی از «نی نامه‌ی مولانا» و اشاره به جایگاه والای نوازندگان نی در تاریخ موسیقی ما، از اهمیت موسیقی سازی و ویژگی‌های شهد و شکر گفت و از حضور مؤثر اما کم‌رنگ ناشری به نام حمید اسفندیاری که سال‌هاست، آثار ارزشمندی در موسیقی ایران منتشر کرده است، تشکر کرد.

در ادامه مرتضی صنایعی به روی صحنه آمد و گفت: «شهد و شکر» محصول عشق ازلی من به موسیقی نواحی و عشق ابدی من به موسیقی ردیف است. بالاخره بعد از صبوری‌های زیاد موفق شدم این دو عشق را کنار هم جمع کنم. درواقع این آلبوم محصول عشق است. درواقع شهد و شکر به بهانه‌ی علاقه‌مندی من به روایت‌های دراماتیک به سمتی رفت که من با استفاده از روایت منظومه‌ی موسیقایی شیرویه از موسیقی قشقایی و ترکیب آن با موسیقی ردیف به یک امتزاج ملی رسیدم‌‌.

وی افزود: همان‌طور که می‌دانید، نی سازی است که در تمام مناطق ایران نقش بسیار پررنگی دارد. این اهمیت موجب شد که وقتی قطعات این آلبوم را می‌ساختم به محوریت این ساز( نی) فکر کنم. البته در این مسیر نوازندگان و سایر عوامل تولید، عاشقانه کنار من بودند که اگر نبود همت و عشقشان، ما امروز نمی‌توانستیم دورهم جمع‌شویم.

صنایعی در ادامه افزود: وجود هنری من و هم‌نسلان من، وابسته به حضور و وجود استادان و بزرگان صاحب نامی مانند استاد کیانی نژاد و بزرگان دیگر است. امیدوارم که این اساتید همچنان چتر حمایت خود را از سر ما برنگیرند.

اشک‌های کیانی نژاد برای جوانان بی‌پناه موسیقی/ حاصل عشقی ابدی و ازلی

سپس هومن مهدویان نوازنده‌ی سه‌تار و عود آلبوم شهد و شکر به نمایندگی از سوی نوازندگان شهد و شکر برای صحبتی کوتاه در خصوص آلبوم دعوت شد و گفت: مرتضی صنایعی نه‌فقط یک نوازنده‌ی خوب بلکه یک انسان شریف است. او شجاعت و مهربانی را در دست گرفت و با جسارت تمام در شرایط نامساعد فعلی که موسیقی سازی ما در عزلت به سر می‌برد، چنین اثری را روانه بازار کرده است.

مهدویان در ادامه اظهار داشت: شرافت ذاتی صنایعی و حسن خلق او موجب شده است که تک‌تک نوازندگان این آلبوم با عشق و علاقه کار کنند. به همین خاطر محصول نهایی یک محصول شنیدنی است. به‌قدری مرتضی صنایعی خوش‌اخلاق است که هر وقت من را برای کار دعوت کند با سر می‌آیم.

در ادامه محمدعلی کیانی نژاد برای ایراد سخنانی پشت میکروفون رفت و از آغاز با نقد شرایط حال حاضر گفت: متأسفانه فرهنگ ما توسط بی‌فرهنگ‌ترین افراد اداره می‌شود. من برای شرایطی که چنین افرادی در آن حضور دارند متأسفم. این شرایط موجب انزوا و اذیت شدن این جوانان عزیز شده است.

در ادامه این نوازنده‌ی برجسته‌ی نی و آهنگساز قدیمی متأثر شد و با اشک‌هایی روان به انتقادات خود ادامه داد‌: چرا این موسیقی‌های خوب باید با پول‌های خود این بچه‌ها درست شود. متأسفانه شرایط برای کار درست فراهم نیست. من سال‌هاست که از این موسیقی کناره‌گیری کرده‌ام و کناره خواهم گرفت. من هرگز خودم را نخواهم فروخت.

اشک‌های کیانی نژاد برای جوانان بی‌پناه موسیقی/ حاصل عشقی ابدی و ازلی

کیانی نژاد با تشویق‌های ممتد حاضران روبرو شد و مرتضی صنایعی برای دلداری و ابراز محبت به کیانی نژاد پیوست و گفت: استاد کیانی نژاد ما به وجود شما افتخار می‌کنیم. شما پدر معنوی بسیاری از نی نوازان حال حاضر هستید.

در ادامه معصومه مهرعلی مدرس باسابقه‌ی آواز که شاگردان زیادی را تاکنون تربیت‌کرده است، گفت: جناب کیانی نژاد، شرایط ما در موسیقی شرایط ویرانی است و در ویرانی جای ایراد نیست.

مهرعلی با اشاره به سابقه‌ی آشنایی خود و فرزندش( ارژنگ سیفی زاده) با مرتضی صنایعی ادامه داد: من همیشه مادرانه به این جوانان عزیز نگاه کرده‌ام. پیش از اینکه ساززدن و هنر مرتضی را دوست داشته باشم، نجابت ادب و تعهد او را دوست دارم. مرتضی یک شاگرد خوب برای استادانش بوده است. مقام شاگردی مقامی است که در آن یک هنرجو، گِرد یک شاه( بزرگ) می‌گردد و عمل او را می‌آموزد. این روزها خیلی از اهالی هنر بر خود نمی‌پسندند که شاگرد باشند. چراکه این مفهوم والا را درک نکرده‌اند. گاهی اوقات مقام شاگردی کم از مقام معلمی نیست و مرتضی همیشه برای اساتیدش یک شاگرد خوب بوده است.

در ادامه پیمان خازنی به دعوت مرتضی صنایعی به روی صحنه آمد و گفت: موسيقي اين آلبوم از زواياي مختلفي ممتاز است.

بهترين جنبه آن بی‌کلام بودن آن است. موسيقي بی‌کلام موجب بالا رفتن سطح كيفي شنيدار موسيقي در كشور می‌شود. در مملكت ٨٠ میلیونی هنوز از جهت ارائه چنين آثاري کم‌کار بوده‌ایم و البته فروش‌ها بسيار پايين است و سرمایه‌گذاران طبيعي است كه كمتر جرات ورود به اين حوزه را دارند. وجه ديگر با ارزش اين اثر اين است كه می‌تواند غنيمتي با ارزش براي پژوهشگران موسيقي از امروز به بعد باشد .اميدوارم ازين پس بیش‌ازپیش شاهد انتشار چنين آثاري در جامعه‌ی موسيقي باشیم. اين اثر بی‌شک از همدلي باارزشی ميان عوامل اثر شکل‌گرفته است كه تولدش را به همه‌ی آن‌ها تبريك می‌گویم.

اشک‌های کیانی نژاد برای جوانان بی‌پناه موسیقی/ حاصل عشقی ابدی و ازلی

در پایان مراسم مرتضی صنایعی بانوای خوش نی‌اش لحظاتی به تک‌نوازی پرداخت که با استقبال و تشویق حاضران روبرو شد.

در این مراسم هنرمندانی چون محمدعلی کیانی نژاد، معصومه مهرعلی، پیمان خازنی، علیرضا بنایی، پیام سوری، حسن مکانیکی، علیرضا میرعلینقی و جمعی از اهالی خانواده‌ی موسیقی حضور داشتند.

آلبوم شهد و شکر با موسیقی و تنظیم و نوازندگی مرتضی صنایعی، محسن کیهان نژاد، عباس زند، زکریا یوسفی و هومن مهدویان توسط موسسه‌ی فرهنگی هنری نوخسروانی باربد منتشرشده است که شامل یازده قطعه موسیقی بی‌کلام در ژانر ملی( ترکیبی از موسیقی نواحی و ردیف دستگاه‌ها) هست.

انتهای پیام/


منبع: ریتم نو
برچسب ها: آلبوم شهد و شکر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه