ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۸ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۶

فردوسی خوانی ناظری‌ها و آغاز پروژه آواز پارسی در پایتخت

پس از برگزاری تور کنسرت موفق «ناگفته» با بیش از ٧٠ اجرا در سراسر ایران، حافظ ناظری (آهنگساز و خواننده موسیقی ایرانی) قصد دارد، پروژه جدید خود را به همراهی استاد شهرام ناظری، مردادماه امسال در تهران به روی صحنه ببرد.
فردوسی خوانی ناظری‌ها و آغاز پروژه آواز پارسی در پایتخت
به گزارش ریتم نو بنا بر اعلام روابط عمومی اجرا، «آواز پارسی، اسطوره و عشق» عنوان پروژه جديد ناظری‌ها ست که بر اساس اشعار شاهنامه فردوسی تنظیم‌شده است.
حافظ ناظری در سال ٢٠٠٥ پایان‌نامه تحصیلی خود را در نيويورک بر روی اشعار فردوسی تدوين کرده بود و این مسیر در کنار استاد شهرام ناظرى از ده سال پیش با اجرای کنسرت‌هایی با همراهی اعضای ارکستر فیلارمونیک لس‌آنجلس و بزرگان موسیقی جهان در معتبرترین سالن‌های موسيقی کلاسیک جهان مانند سالن‌ «والت ديزنی كنسرت هال» شهر لس‌آنجلس و سالن «کارنگی هال» شهر نيويورک آغاز شد كه درواقع اولین تجربه هم‌نشینی شاهنامه فردوسی و موسیقی ایرانی محسوب می‌شد.
پس از اتمام قسمت اول تور کنسرت «ناگفته»، حافظ ناظری، پروژه جدید خود را بر اساس اشعار شاهنامه فردوسی  به اجرا درخواهد آورد که پیش‌تر نیز شهرام ناظری گام‌های آغازين استفاده از اشعار فردوسى در موسيقى ايرانى را برداشته بود. پروژه جدید ناظری‌ها، تلاشى در جهت ارائه آواز ایرانی با لحن پارسی و به‌دوراز الحان عربی است.
به گفته ناظری‌ها، پروژه «آواز پارسی، اسطوره و عشق»، تلاشی در جهت حفظ و حراست از زبان پارسی و تلفظ صحیح واژه‌ها در حوزه‌ی آواز ایرانی است که در چند دهه اخیر دچار آسیب شده‌ است. همچنین سعی در پرهيز از بكار گيرى از الحان عربی كه انتقال آن به نسل آینده می‌تواند براى آواز ايرانى و زبان فارسى آسيب ساز باشد.
این رویداد توسط شرکت فرهنگی هنری «ققنوس» برگزار و جزییات بیشتر پروژه به‌زودی اعلام خواهد شد.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه