ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۵۷۰۱
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۴ - ۰۶ خرداد ۱۳۹۶
رونمایی از نخستین آلبوم ارشک عزیزی با الهام از منطق‌الطیر عطار

سمفونی «در روز بی‌نهایت» منتشر شد

آلبوم سمفونی «در روز بی‌نهایت» اولین اثر رسمی «ارشک عزیزی» منتشر و راهی بازار موسیقی کشور شد. این در حالیست که همزمان با انتشار آلبوم، می توان آنرا از سایت «بیپ تونز» بصورت قانونی خریداری و دانلود کرد.
سمفونی «در روز بی‌نهایت» منتشر شد
به گزارش ریتم نو این اثر یک سمفونی برنامه‌ای است که روند پیشروی ملودی و هارمونی در آن، بر اساس یک روایت از پیش تعیین‌شده انجام می‌پذیرد. به همین منظور، عزیزی از منظومه «منطق‌الطیر»، اثر عرفانی عطار نیشابوری برای روایت سمفونی خود بهره برده است. منطق‌الطیر، داستان سیر و سلوک سی مرغ برای یافتن سیمرغ؛ پرنده افسانه‌ای به زبان شعر است. ناگفته نماند در آلبوم «در روز بی‌نهایت» حدود ۴۵۰۰ بیت شعر عطار به ۱۲۲۲ میزان موسیقی برای ارکستر سمفونیک تبدیل‌شده است.
«ارشک عزیزی» درباره درون‌مایه فلسفی کار می‌گوید: «گاهی آنچه فکر می‌کنیم درست است، اشتباه است. اما زندگی روزمره نمی‌گذارد حقیقت ماجرا را ببینیم؛ مانند مرگ که به نظر ما همیشه پایان و شکست است، اما در مورد ققنوس، مرگ تولدی دوباره است. در این سمفونی نیز مرگ قهرمان باعث پیروزی او می‌شود، نه به اوج رسیدنش.»
این هنرمند ادامه می‌دهد: «به قول تائو، فضای خالی داخل چرخ باعث چرخش آن می‌شود، اما ما مشغول هستی شده‌ایم، غافل از اینکه نیستی بخش مهمی از هستی است. ازآنجاکه نادانسته‌هایمان از دانسته‌هایمان بسیار بیشتر است، شاید آنچه ازنظر ما نیستی است، در حقیقت اصل هستی باشد. این فلسفه در خود اثر نیز نمود یافته است، ازجمله در انتهای موومان آخر، وقتی موسیقی به پایان می‌رسد و قهرمان پیروز می‌شود، همه سازها تنها یک نت را در اکتاوهای مختلف می‌نوازند. درواقع آکورد آخر به‌عنوان حقیقتی که در کل اثر به دنبال آن بوده‌ایم، ازنظر موسیقایی تنها یک آکورد خالی است، مثل همان فضای خالی داخل چرخ.»
این اثر دارای پنج موومان (قطعه) است که داستان هر موومان با چند بیت از «منطق‌الطیر» روایت‌شده است. ین پنج قطعه که در کنار هم حالتی شعرگونه و آهنگین دارند، به ترتیب «آوایی آشنا»، «گوید به من سخن»، «در روز بی‌نهایت»، «آتش اگر بگیرد» و «ققنوس هرگز نمیرد» نام دارند.
در فرم کلی و برخی ملودی‌های سمفونی «در روز بی‌نهایت» می‌توان رد پای بزرگان موسیقی کلاسیک را یافت، قالب کلی اثر شبیه به «سمفونی فانتاستیک» اثر «برلیوز» و «سمفونی شماره ۶» اثر «بتهوون» است. همچنین می‌توان تأثیرات «واگنر»، «مالر»، «استراوینسکی» و حتی «روح‌الله خالقی» را به‌خصوص در سه موومان آخر شنید. آهنگ «ای ایران» خالقی با واریاسیون های مختلف چندین بار به‌عنوان باس یا کنتر ملودی (ملودی همراهی‌کننده) در موومان سوم این سمفونی استفاده‌شده است.
آهنگسازی کل اثر سه سال به طول انجامیده و پروسه تولید آلبوم نیز یک سال زمان برده و شرکت نشر و پخش جوان به مدیریت نیما جوان ناشر آن است. عزیزی در خلق این سمفونی از مشاوره ژان سرکیسیان، آهنگساز مقیم کانادا و اولوف لنبرگ، آهنگساز و مدرس موسیقی ساکن سوئد بهره برده است.
نوازندگان «در روز بی‌نهایت» که اغلب از اعضای ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر فیلارمونیک تهران یا ارکستر ملی ایران هستند، شامل ارغوان منتظری (فلوت)، حسام صدفی نژاد (اُبوا)، داریوش بیژنی (کلارینت)، میلاد عباسی (هورن)، مهسا خطیب‌زاده (ترومپت)، سپهر عباسی (ترومبون)، ارشک عزیزی (پیانو)، فرزان زاهدمنش (ویولن)، کیوان دباغی (ویولا)، و بهرنگ معتمدی (ویولن‌سل) است.
ارشک عزیزی دانش‌آموخته دانشگاه هنر است که پیش‌ازاین ساخت موسیقی چند فیلم، سریال، انیمیشن و تئاتر را بر عهده داشته است. همچنین اثر سمفونیک سه موومانی وی با نام «آرماگدون» به مدت سه ماه از رادیو EM انگلستان پخش‌شده است.
علاقه‌مندان برای تهیه آلبوم موسیقی «در روز بی‌نهایت» به‌صورت نسخه اصلی می‌توانند به مراکز معتبر فروش محصولات فرهنگی و هنری سراسر کشور مراجعه نمایند، همچنین این اثر از طریق سایت «بیپ تونز beeptunes.com» قابل خریداری دیجیتال و دانلود قانونی است.


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه