ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۰۹:۴۳ - ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶

گروه کُهن در اصفهان کنسرت برگزار می‌کند / بازسازی نغمه‌های فراموش‌شده‌ی موسیقی ایرانی

گروه موسیقی «کُهن» به سرپرستی و آهنگساز کامیار فانیان و خوانندگی مهدی امامی، کنسرت خود را در میانه‌های اردیبهشت در اصفهان برگزار می‌کند.به گزارش ریتم نو، گروه موسيقى ايرانى «كهن» به سرپرستى و آهنگسازى كاميار فانيان و خوانندگى مهدى امامى، ١٥ ارديبهشت ١٣٩٦ در موزه هنرهاى معاصر اصفهان روى صحنه می‌رود.


در این کنسرت آثاری به آهنگسازی کامیار فانیان در آواز «افشارى» و دستگاه «ماهور» اجرا می‌شود.


فانيان که از محققان و پژوهشگران موسيقى نواحى ايران است، درباره‌ی اجرای پیش رو می‌گوید: پيگيرى مداوم من طى سال‌ها برای يادگيرى موسيقى مناطق مختلف ايران شامل حركت در موسيقى كردى، خراسانى، تركمنى، آذرى و بختيارى بوده است. در این راه همچنين آموختنِ سازهاى دوتار شمال و شرق خراسان، تنبور منطقه گوران و همچنين دو تار تركمن به‌قدری من را تحت تأثیر قرار داده كه بی‌آنکه بدانم، در توليد آثار موسيقايى‌ام تفاوت‌هايى نسبت به آنچه در موسيقى ايرانى شنیده می‌شد، احساس مى‌كردم.


این آهنگساز تأکید می‌کند: تشكيل گروه كهن و اجراى موسيقىِ اين گروه حاصل اين تجارب موسيقايی است.


فانیان می‌گوید: اجراى آثار این‌چنینی مى‌تواند حركتى متفاوت در موسيقى ايرانى ایجاد کند كه با المان‌های موسيقى نواحى ایران‌زمین چه از باب ريتم و ادوار و چه از باب حركات ملودیک، فرم‌های مهمى از موسیقی ایرانی را بازتولید کند.


اوا ادامه می‌دهد: این نغمه‌ها در طى سال‌های دور در موسيقى ايرانى به دست فراموشى سپرده‌شده‌اند. حال اینکه، اجرای برنامه‌های مختلف از سوی گروه «کُهن»، کوششی است در این مسیر تا شاید بتوان برخی از این نغمه‌ها را بازسازی و شاید راه‌هایی نوین در عرصه موسیقی ایرانی ایجاد کرد.


جاويد ابراهيم پور – نی‌نواز و سجاد منصورى – تنبک نواز گروه هستند و قرار است در اجرای پیش رو گروه را همراهی کنند.
کنسرت گروه «کهن» 15 اردیبهشت 1396 از ساعت 20:30 در فضای باز موزه هنرهای معاصر شهر اصفهان برگزار می‌شود.


منبع: ریتم نو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه