ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۰۸:۵۵ - ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶

 احمد صدری: چرا هیچ‌کس حاضر نيست از اين جشنواره حمايت كند؟

دبیر دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ايران درباره وضعیت حال حاضر این جشنواره گفت: اکنون در مرحله دریافت آثار نوازندگان و طبقه‌بندی کردن آن‌ها برای داوری اولیه آثار دهمين دوره جشنواره هستيم.


احمد صدري در گفتگو با ریتم نو توضیح داد: دريافت آثار نوازندگان برای شرکت در بخش رقابتی دهمین دوره جشنواره موسيقي نواحی تا پایان اردیبهشت‌ماه از طریق دفتر دبیرخانه ادامه دارد و اين آثار در نیمه اول خرداد مورد ارزیابی اولیه هیأت داوران قرار خواهد گرفت تا مشخص شود که چه افرادی توانایی حضور در بخش رقابتی دهمین دوره جشنواره موسيقي نواحی در کرمان را دارا هستند.


دبیر جشنواره موسیقی نواحی درباره بخش‌های دیگر این جشنواره اظهار داشت: جشنواره نواحی كه به ميزباني كرمان برگزار می‌شود، جنبه‌های مختلفی دارد که بخش رقابتی نوازندگان فقط یکی از آن‌هاست. یکی از بخش‌های مهم این جشنواره، برگزاری هفته مستند موسیقایی است که مسئولیت آن بر عهده آقای علیرضا قاسم‌خان است. ما با همکاری که با آقای قاسم‌خان و دبیرخانه جشنواره انجام داده‌ایم، طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که هفته مستند موسیقایی به‌طور هم‌زمان با برگزاری دهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی احتمالاً در پایتخت برگزار شود. هدف ما این است که هفته مستند موسیقایی تبدیل به یک جریان باشد و به‌عنوان یک بخش مستقل در کنار سایر بخش‌های جشنواره نواحی کرمان قرار بگیرد.


احمد صدری درباره حضور استادان موسیقی نواحی و تجلیل از آن‌ها در دوره دهم جشنواره موسيقي نواحی اشاره کرد: رویکرد ما برای جشنواره امسال این است که در این جشنواره از اساتیدی دعوت شود که تابه‌حال در جشنواره شرکت‌ نکرده‌اند. ما از این اساتید دعوت می‌کنیم که در بخش غیررقابتی جشنواره حضور پیداکرده و به اجرای برنامه بپردازند که درواقع حضور این عزیزان و اجرایشان در جشنواره به معنای تجلیل از آن‌ها است.


دبیر جشنواره موسيقي نواحی در انتقاد از عدم‌حمایت نهادهای مختلف از این جشنواره گفت: در حال حاضر جشنواره موسیقی نواحي در کل کشور یک بانی ندارد و تنها متولی آن دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این دفتر تنها جایی است که از جشنواره موسیقی نواحی کرمان حمایت می‌کند؛ آن‌هم با بودجه بسیار کم. بودجه امسال ما برای جشنواره نواحی شاید به‌اندازه دستمزد 3 یا 4 گروه موسیقی باشد که در جشنواره موسیقی فجر به روی صحنه می‌روند.


صدری اضافه کرد: به‌جز دفتر موسیقی، نهادهای دیگر هم باید از جشنواره موسیقی نواحی حمایت کنند. موسیقی نواحی جزو میراث فرهنگی، معنوی و غیرملموس ما محسوب می‌شود که سازمانی چون سازمان میراث فرهنگ می‌تواند برحسب وظیفه از آن حمایت کند. معنای کمک به جشنواره موسیقی نواحی لزوماً کمک مالی نیست، بلکه سازمان میراث فرهنگی می‌تواند آثار اساتید را ضبط کرده و به‌عنوان میراث معنوی، ثبت ملی و جهانی كند که این کار اصلاً بخشی از وظایف این سازمان محسوب می‌شود.


دبیر جشنواره موسیقی نواحی ادامه داد: سازمان‌های دیگری چون صداوسیما نیز می‌توانند از جشنواره موسیقی نواحی حمایت کنند که متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد. وقتی‌که مدیرکل ارشاد کرمان از صداوسیمای این استان طلب حمایت می‌کند، صداوسیمای کرمان اولین سؤالی که می‌پرسد این است که آورده شما چیست؟ درواقع صداوسیما به‌جای حمایت از یک کار فرهنگی، پیش از هر چیزی طلب بحث مالی می‌کند و بعد در همین صداوسیما گفته می‌شود که هویت کشور ما زیر سؤال رفت!


احمدی صدری به اهمیت موسیقی نواحی در جذب توریسم اشاره کرد و افزود: وقتی‌که سازمان میراث فرهنگی یا اداره میراث فرهنگی کرمان در جشنواره‌ای چون جشنواره موسیقی نواحی نقش حمایتی داشته‌ باشد، شهر کرمان رونق اقتصادی می‌گیرد؛ چراکه توریست‌ها وقتی وارد ایران می‌شوند، به دنبال فرهنگ ایران می‌آیند و نمی‌خواهند چیزی که در کشور خودشان می‌بینند را دوباره تماشا کنند. بنابراین برگزاری یک جشنواره موسیقی نواحی و بازدید توریست‌ها و مسافران از آن، فقط به موسیقی جریان نمی‌دهد و باعث قدرت گرفتن اقتصاد شهر هم می‌شود.


صدری درباره اهمیت حمایت از جشنواره موسیقی نواحی مطرح کرد: درصورتی‌که از موسیقی نواحی حمایت شود و جشنواره‌های نواحی تماشاگر داشته باشند، دیگر جشنواره‌ای چون جشنواره نواحی کرمان نیاز ندارد که بودجه خود را با سختی‌های زیاد از دولت بگیرد و نوازندگان ‌هم پشتشان قرص می‌شود که در سال می‌توانند کارهای خود را در این جشنواره یا در جشنواره‌های دیگر ارائه كنند. مطمئناً هنرمندان دیده شدن برایشان مهم‌تر از مباحث مالی است و آن‌ها به شرایطی نیاز دارند که بتوانند اجرا کنند و کارشان دیده شود. اگر این حمایت‌هایی که عرض کردم صورت بگیرد، هم چرخه اقتصادی شکل می‌گیرد و هم چرخه فرهنگی.


وی افزود: در همین 10،15 سال باید این اتفاق برای جشنواره موسیقی نواحی می‌افتاد و این جشنواره از طریق گردشگری موسیقایی، چرخه اقتصادی خود را می‌چرخاند. درواقع جشنواره نواحی باید می‌توانست گردشگرها را به سمت خود جذب کرده تا اجراها را ببینند و به بهانه جشنواره نواحی، گردشگرها به صنایع‌دستی کرمان توجه کرده و با خرید از مراکز و فروشگاه‌های این شهر باعث رونق اقتصاد آن شوند.


دبیر دهمین دور جشنواره موسیقی نواحی در پایان سخنانش اظهار داشت: جشنواره‌های موسیقی نواحی در کشورهایی چون جمهوری آذربایجان و یا ازبکستان، رفته‌رفته تبدیل به جشنواره‌های جهانی و منطقه‌ای شده‌اند؛ چرا مانتوانیم این کار را انجام دهیم؟ این کار فقط به حمایت احتیاج دارد. اما چرا هیچ‌کس حاضر نیست روی جشنواره موسیقی نواحی ایران سرمایه‌گذاری کند؟ عده‌ای فکر می‌کنند که سرمایه‌گذاری روی این جشنواره بازگشت مالی ندارد اما اتفاقاً بازگشت مالی دارد و بازگشت چند برابری هم دارد. بااین‌وجود، این‌یک معضل است که همه‌چیز با شاخص سود سنجیده می‌شود و کسی با اندیشه فرهنگی به حمایت از این جشنواره فکر نمی‌کند.




منبع: ریتم نو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه