ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۰۸:۵۳ - ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۶

سید عباس سجادی: موسیقی نواحی زیربنای موسیقی ملی است

مدیر فرهنگسرای نیاوران درباره اهمیت موسیقی نواحى گفت: پرداختن به موسیقی نواحی یک ضرورت‌ است که در موسیقی ایران باید به آن توجه شود؛ زیرا موسیقی نواحی زیربنای اصلی و اساسی موسیقی ملی و به‌ویژه موسیقی دستگاهی ایران است.


به گزارش ریتم نو؛ سید عباس سجادی در گفتگو با ستاد خبری دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران اظهار کرد: موسیقی نواحی تنوعی دارد که برگرفته از خاستگاه مناطق مختلف کشور است. این تنوع به رنگ‌آمیزی موسیقی کشور کمک می‌کند و موجب زیبایی و حس‌آمیزی بیشتر موسیقی ایرانی می‌شود.


اين كارشناس موسيقى تأکید کرد: ظرفيت این موسیقی طوری است که می‌بینید مهم‌ترین شخصیت‌هایی که در موسیقی ایرانی به موفقیت رسیده‌اند قطعاً توجه جدی و زيربنايى به موسیقی نواحی داشته‌اند. آن‌ها با توجه به شناختى كه از ظرفيت‌هاى موسیقی نواحی داشته‌اند، آثارشان عمق بیشتری گرفته و توانسته‌اند که زخمه بر دل مخاطب ایرانی بگذارند.


مدیر فرهنگسرای نیاوران درباره توجه این فرهنگسرا به موسیقی نواحی اظهار داشت: فرهنگسرای نیاوران در دوره جدید فعالیت‌هایش سعی کرد که جایگاه ویژه‌ای را برای موسیقی نواحی قائل شود و آن را به شکل کار ویژه‌ای ببینید که در ویترین زیبای فرهنگسرا طراحی و ارائه می‌شود. اصرار من و سیاست‌گذاران جشنواره موسیقی فجر بر این بود که حتماً بخش موسیقی نواحی در فرهنگسرای نیاوران برگزار شود که خوشبختانه به لطف دوستان این اتفاق افتاد و تجربیات و موفقیت‌های خوبی را باعث شد.


سید عباس سجادی به لزوم حمایت بیشتر از موسیقی نواحی تأکید کرد و گفت: من معتقدم که حتی دولت هم باید برای آن سوبسید پرداخت کند؛ زیرا جایگاه فرهنگی این‌گونه موسیقی بر کسی پوشیده نیست. از طرفی، موسیقی نواحی مانند موسیقی پاپ مخاطب همه‌گیر و پشتوانه مالى ندارد، بنابراین اگر از موسیقی نواحی و یا برخی از هنرهای دیگر چون تئاتر حمایت صورت نگیرد، این ظرفيت‌هاى تأثیرگذار فرهنگی امکان ادامه حیات پیدا نخواهند کرد.


همچنین سجادی درباره علت کاندید شدنش در انتخابات شورای شهر توضیح داد: من احساس کردم با توجه به تجربیاتی که در حوزه مدیریت شهری دارم و با توجه به سابقه 8 سال مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و مدیرعاملی موسسه نغمه شهر، شناخت کافی و مناسبی از ظرفیت‌های فرهنگی هنرى شهر تهران دارم و می‌توانم د ر حوزه تصمیم‌گیری و تصميم سازى فرهنگى در پایتخت فرهنگى كشور نقش‌آفرینی کنم.


مدیر فرهنگسرای نیاوران در پایان صحبت‌هایش درباره رویکرد آتی فرهنگسرای نیاوران نیز گفت: ما در سال 96 ضمن ادامه شيوه و سیاست‌های گذشته فرهنگسرا، ضرورت‌های روز جامعه هنرى را هم لحاظ خواهیم کرد که امیدواریم در این زمینه به موفقیت برسیم.



منبع: ریتم نو


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه