ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۰ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۵

هجدهمین شب‌ آواز ایرانی با اجرای محمد‌رضا باباربیع و امید عظیمی برگزار می‌شود

ریتم نو - هجدهمین شب‌ آواز ایرانی روز شنبه 30 بهمن‌ماه با حضور اساتید و هنرمندان عرصه آواز و موسیقی ایرانی ساعت 18 در تالار سوره حوزه هنری برگزار می‌شود.

در سری جدید شب آواز ایرانی در هر برنامه، همانند گذشته 6 گروه به اجرای برنامه خواهند پرداخت كه همچون گذشته یك گروه با عنوان میهمان ویژه از چهره‌های شناخته‌شده آواز و موسیقی اجرا دارند و پنج گروه جوان منتخب دیگر به شكل رقابتی به صحنه می‌روند و اجرای این گروه‌ها توسط هیات داوران  كه از اساتید صاحب‌نام عرصه موسیقی و آواز ایرانی‌اند ارزیابی می‌شود. در پایان هر برنامه نیز یك گروه به‌عنوان گروه برتر معرفی خواهد شد.

در هجدهمین شب آواز ایرانی محمدرضا باباربیع به همراه پریسا باباربیع (نوازنده سه‌تار) یكی از گروه‌‌های شرکت‌کننده در مراسم خواهند بود كه به اجرای آوازی در مایه بیات اصفهان با استفاده از غزل‌های سعدی می‌پردازند.

محمدرضا باباربیع متولد 1338(شهرستان شهرضا) ردیف آوازی را در محضر استاد شاه زیدی فراگرفت و گوشه‌های محلی را نزد استاد زارع آموخت. باباربیع اجراهای متعددی را با گروه‌هایی همچون خاوران، حكیم صهبا، كرشمه و روح افزا به‌عنوان خواننده در شهرهای مختلف كشور داشته است. وی آهنگ‌ساز و خواننده برگزیده نخستین جشنواره كشوری امام رضا(ع) بوده است و تاكنون آلبوم‌های «شوق دیدار» و «نوای عشق» را به انتشار رسانده است. محمدرضا باباربیع 25 سال است كه سابقه تدریس در شهرهای اصفهان و شیراز را در كارنامه هنری خود دارد. همچنین پریسا باباربیع (نوازنده سه‌تار) متولد 1367، سه‌تار را در محضر اساتیدی چون مسعود شعاری و بهداد بابایی فراگرفته است. وی مقام اول نوازندگی سه‌تار را در جشنواره آبنوس داراست و با گروه‌های مختلفی همچون روح‌افزا به‌عنوان نوازنده سه‌تار همكاری داشته است.

از دیگر بخش‌های برنامه شب آواز ایرانی می‌توان به اجرای امید عظیمی به همراه محمد مشفق(نوازنده نی) اشاره كرد كه به اجرای آوازی در مایه همایون با استفاده از شعرهای عماد خراسانی و همای شیرازی می‌پردازد.

امید عظیمی متولد 1360 (ملایر) ردیف‌های آوازی را نزد اساتیدی چون وحید تاج، مهدی مبتقا و مرحوم معارف وند آموخته است و با گروه‌های ققنوس و بیداد به‌عنوان خواننده همكاری داشته است. محمد مشفق(نوازنده نی) نیز متولد 1363 (ملایر) از شاگردان اساتیدی چون قاسم احمدوند، امیر سیاوش پور و حسن مكانیكی است. وی صاحب كتاب آموزشی گام‌به‌گام نی نوازی است و از سال 89 تا 93 برگزیده جشنواره همدان بوده است. مشفق سرپرست گروه‌ بیداد ملایر بوده و در كنسرت‌های مختلفی در شهرهای تهران، همدان، سنندج و كرمانشاه به‌عنوان نوازنده نی شركت داشته است.


در این نشست ماهانه كه باهدف تجلیل از پیش‌كسوتان آواز ایرانی، كشف و معرفی چهره‌های جدید شکل‌گرفته است؛ هنرمندان دیگری نیز اجرا خواهند داشت.


گفتنی است علاقه‌مندان برای تماشای برخط هجدهمین شب آواز ایرانی می‌توانند‌ به وب‌سایت موسسه حام به نشانی www.e-haam.ir مراجعه كنند.


هجدهمین شب آواز ایرانی به همت مركز موسیقی و موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر شنبه  30بهمن‌ماه ساعت 18 در تالار «سوره» حوزه هنری واقع در خیابان سمیه نرسیده به حافظ برگزار می‌شود. ورود برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.


منبع: ریتم نو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه