ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۷:۵۰ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۵

در روز اختتامیه یک گروه سیصد نفره سرود «الله الله» را می‌خوانند

ریتم نو - اجراهای بخش سرود نخستین جشنواره جایزه بزرگ موسیقی انقلاب اسلامی طی روزهای 13 تا 15 بهمن در تهران برگزار می‌شود.

+ سیزده گروه سرود آقایان و بانوان از نقاط مختلف ایران به تهران می‌آیند


+برخی گروه‌ها روی تریلی «سفیر آفتاب» که یک استیج متحرک است اجرا خواهند داشت


+گروه آوازی تهران در اختتامیه بخش سرود اجرای زنده دارد


+تقدیر از «فریدون خشنود» و دو هنرمند دیگر


+رونمایی از اولین تیزر بخش سرود جشنواره جایزه بزرگ موسیقی انقلاب اسلامی


IMG_0209 1
از میان آثار ارسال‌شده برای دبیرخانه این جشنواره، آثار سیزده گروه سرود انتخاب شده و قرار است این گروه‌های در روزها سیزده و چهارده بهمن در شش نقطه پایتخت اجراهای زنده پاتوقی برای مردم داشته باشند. داوری کارشناسی آثار این گروه‌ها صبح روز جمعه پانزدهم بهمن در و مراسم اختتامیه هم از ساعت 18 در سالن سوره حوزه هنری برگزار می‌شود. «سید مجتبی ذبیحی»، دبیر بخش سرود نخستین جایزه بزرگ موسیقی انقلاب اسلامی، در گفتگو با خبرنگار ما ضمن اعلام این توضیحات از جزئیات مراسم اختتامیه و همچنین تقدیر از اساتید حوزه موسیقی و سرود خبر داد:


دبیر بخش سرود نخستین جایزه بزرگ موسیقی انقلاب اسلامی درباره جزئیات برگزاری این اتفاق هنری گفت:«پس از بازبینی آثاری که برای جشنواره ارسال شده بود سیزده گروه سرود برای مرحله نهایی انتخاب شدند. شش گروه بانوان و هفت گروه آقایان از سراسر کشور برای اجراهای مرحله نهایی به تهران می‌آیند. پراکندگی گروه‌هایی که انتخاب شده‌اند هم خوب است و از استان‌های خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی، مرکزی و زنجان هستند. همچنین در بخش سرود جایزه بزرگ موسیقی انقلاب اسلامی به گروه‌های سرود مناطق محروم هم توجه ویژه‌ای داشتیم و یک گروه از منطقه «کوهستک» در بخش نهایی شرکت خواهند داشت. قرار شده گروه‌ها نهایتاً تا چهارشنبه ظهر تهران باشند و از صبح روز چهارشنبه تا پنجشنبه عصر اجراهای پاتوقی را برای گروه‌ها در نظر گرفته‌ایم. با گروه‌ها هماهنگ شده تا سرودهایی با موضوعات انقلاب و سایر موضوعات روز را آماده کنند و برای اجرا به دل مردم بروند.»


سید مجتبی ذبیحی درباره جزئیات اجراهای مردمی هم اعلام کرد:«در اجراهای پاتوقی چهارشنبه و پنجشنبه یک سامانه پیامک اعلام خواهد شد و مردم به گروه‌های سرود برگزیده رای می‌دهند. مخاطبان عزیز می‌توانند کد هر گروه را به سامانه پیامک ارسال کنند و در روز اختتامیه گروه برگزیده مردمی هم انتخاب می‌شود. همچنین قرار بود قبلاً اجراها فقط در دو نقطه باشد اما در دبیرخانه جایزه بزرگ موسیقی انقلاب اسلامی به این نتیجه رسیدیم که گروه‌ها در 6 نقطه پایتخت اجرا داشته باشند. فرهنگسراهای ملل و رسانه و رضوان و اندیشه به همراه پارک دانشجو و دریاچه خلیج‌فارس نقاطی هستند که برای اجراهای گروه‌ها مشخص شده است. گروه‌ها در این نقاط به صورت چرخشی اجرا خواهند داشت و نهایتاً در دریاچه خلیج‌فارس یک ویژه برنامه خواهیم داشت. مساعدت دیگری که با بخش سرود جایزه بزرگ موسیقی انقلاب اسلامی شده اختصاص تریلی «سفیر آفتاب» برای حرکت گروه‌ها در سطح شهر است. این تریلی به صورت یک استیج سیار خواهد بود و به نقاط پرتردد شهر می‌رود و گروه‌ها روی این استیج چند اجرا خواهند داشت.»


او ضمن اشاره به برگزاری اختتامیه در روز جمعه، از اجرای یک سرود سیصد نفره در تالار سوره حوزه هنری خبر داد و گفت:«صبح جمعه داوری گروه‌های سرود در تالار سوره حوزه هنری انجام خواهد شد و سه نفر از کارشناسان برجسته سرود و موسیقی داوری این قسمت را انجام می‌دهند. گروه‌های سرود در چهار رده سنی آقایان و بانوان بالای پانزده سال و زیر پانزده سال انتخاب شده‌اند و در همین چهار بخش هم از برگزیده‌ها تقدیر به عمل می‌آید. اتفاق خوب دیگری که داریم این است که همه گروه‌ها با هم داوری نمی‌شوند و این داوری به تفکیک صورت می‌گیرد. به غیر از داوری کارشناسان و داوری مردمی، دو جایزه ویژه هم در این جشنواره خواهیم داشت. جایزه سال «کساء» برای انتخاب بهترین قطعه و جایزه ویژه گروه سرود مناطق محروم دو بخش ویژه‌ای هستند که در مراسم اختتامیه برگزیده‌هایشان معرفی می‌شوند. در روز جمعه از ساعت 9 صبح داوری نهایی انجام می‌شود و سپس یک برنامه زیارتی برای گروه‌ها داریم و از ساعت 18 همان روز اختتامیه ما در تالار سوره آغاز می‌شود. یکی از برنامه‌های ویژه ما برای اختتامیه این است که دویست نفری که در قالب این سیزده گروه سرود حضور دارند به همراه صد نفر از مدعوین، سروده «الله الله» آقای رضا رویگری را بخوانند. هماهنگی‌ها انجام شده و می‌خواهیم کل سالن سوره این سرود را بخوانند تا تداعی فضای حماسی اوایل انقلاب شود. تقدیر از خانواده شهدای آتش‌نشان و همچنین تقدیر از خانواده یکی از شهدای سرود در برنامه اختتامیه ما خواهد بود. از سوی دیگر قرار است برای اولین بار گروه آوازی تهران به سرپرستی «میلاد عمرانلو» در اختتامیه یک جشنواره سرود حضور داشته باشند. هدف ما این بود که گروه‌های سرود از نزدیک یک گروه حرفه‌ای را ببینند و تلاش کنند خودشان را به سطوح بالاتر برسانند. جناب آقای استاد «فریدون خشنود» که آهنگسازی و تنظیم سروده «الله الله» را انجام داده بودند در این برنامه حضور خواهند داشت و از ایشان و دو هنرمند برجسته دیگر این عرصه تقدیر به عمل خواهد آمد.»


سید مجتبی ذبیحی درباره برنامه‌هایی که پس از این جشنواره دارند هم گفت:«ما می‌خواهیم از گروه‌های سرود برگزیده نخستین جایزه بزرگ موسیقی انقلاب اسلامی پس از برگزاری این جشنواره هم حمایت کنیم. رسانه‌ها و سایت‌ها و خبرگزاری‌ها مهمترین همراه ما در برگزاری این جشنواره هستند و می‌توانند حامی گروه‌های سرود برگزیده باشند. پیشاپیش از تمامی رسانه‌هایی که در طول روزهای برگزاری این جشنواره و مراسم اختتامیه از این اتفاق مهم حمایت خواهند کرد قدردانی می‌کنم و امیدوارم که پس از جشنواره هم پیگیر وضعیت گروه‌های برگزیده باشند. البته موسسه فرهنگی هنری «کساء» پس از این جشنواره هم از آثار گروه‌های برتر حمایت می‌کند و در ساخت آثار و رسانه‌ای کردن آثارشان آنها را همراهی می‌کنیم. ما نمی‌خواهیم گروه‌های سرود پس از این جشنواره به فراموشی سپرده شوند و خودمان تمام تلاشمان را می‌کنیم تا فعالان این هنر ارزشمند بتوانند از این به بعد به شکل متفاوتی صدای خود را به گوش مخاطبان برسانند. به عنوان مثال پیش از این جشنواره برای حمایت از گروه سرود «کوهستک»، آقای «محسن طهرانی» به همراه یک تیم فیلمبرداری به آن منطقه در استان هرمزگان رفتند. از چند گروه دیگر هم در محل سکونتشان کلیپ‌هایی را ضبط کرده‌اند و انشاالله برای سایر گروه‌ها هم همین برنامه را داریم.


دبیر بخش سرود نهایتاً اعلام کرد:«با توجه به اینکه جایزه بزرگ موسیقی انقلاب اسلامی در اولین سال خود قرار دارد و نوپا است تا اکنون استقبال خوبی از سوی مردم و هنرمندان داشته‌ایم. البته متأسفانه حمایت‌های مالی از جشنواره‌های سرود کم شده است ولی لازم است از ارگان‌هایی که به ما در برگزاری این جشنواه کمک می‌کنند تشکر کنم.»


در ادامه می‌توانید اولین تیزر از نخستین جشنواره جایزه بزرگ موسیقی انقلاب اسلامی را از اینجا ببینید و دانلود کنید.


منبع: ریتم نو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه