ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۶ - ۱۰ بهمن ۱۳۹۵

«چکاو» میزبان مخاطبان خود در اندیشه شد

ریتم نو - گروه موسیقی همنوازان چکاو به خوانندگی حسین رضا اسدی و امیر رفعتی و آهنگسازی مهدی مرتضایی در تالار اندیشه حوزه هنری به روی صحنه رفت.


این گروه در ابتدای کنسرت خود به اجرای تصنیفی با عنوان «شبستان» بر روی شعری از استاد شهریار به آهنگسازی مهدی مرتضایی پرداخت. سپس تصنیف «چشم سخنگو» را اجرا کرد که به آهنگسازی و تنظیم مهدی مرتضایی بر روی شعری از رهی معیری بود.


«دگرباره» دیگر تصنیفی برود که توسط این گروه در ادامه برنامه اجرا شد. این قطعه کاری از استاد مجید درخشانی بود که با تنظیم وی بر روی شعری از حضرت مولانا اجرا شد.


در ادامه حسین رضا اسدی به‌جای امیر رفعتی که تاکنون روی سن به اجرای تصانیف پرداخته بود آمد و بقیه برنامه را بعد از استراحتی ۵ دقیقه‌ای به دست گرفت. سپس قطعه‌ای سازوآوازی با شعری از اخوان ثالث اجرا شد. در ادامه نیز یک قطعه فولکلور به نام «تینا آساره» بر روی شعری از مرتضا خدایگان با آهنگ مهدی مرتضایی اجرا شد.


تصنیف «تی به ره» با آهنگ مهدی مرتضایی و تنظیم عطا جنگوک با شعری از مسعود بختیاری عنوان قطعه بعدی بود که توسط همنوازان چکاو اجرا شد. خواننده این قطعه حسین رضا اسدی به‌خوبی از پس اجرای آن برآمد.


سپس تصنیف «چوپان» که قطعه فولکلور و توسط مهدی مرتضایی بازسازی‌شده است اجرا شد. شعر این تصنیف را نیز مرتضا خدایگان سروده است.


«چل سرو» تصنیف دیگری از حسین رضا اسدی با تنظیم خود وی اجرا شد که آهنگسازی آن نیز توسط آهنگساز گروه ساخته‌شده بود. در ادامه نیز تصانیف «برز» و «هنارس» اجرا شد و همین‌طور یک قطعه سازوآوازی که اشعار تمامی‌شان از سروده‌های مرتضا خدایگان است. آهنگسازی و تنظیم نیز مانند دیگر تصنیف‌ها توسط مهدی مرتضایی و حسین رضا اسدی صورت گرفته است.


این کنسرت به تهیه‌کنندگی و با حمایت مجید فلاحی پور برگزار شد که درواقع کنسرتی شامل موسیقی تلفیقی، محلی لکی، لری، بختیاری و ایرانی سنتی بود.


گروه نوازندگان و همخوانان را اشکان مرادی (کمانچه)، محمد موسوی (تار)، صابر سوری (عود)، ویدا ملاحسنی (ویلنسل)، احمد میرمعصومی (پیانو)، محمد صادق فرزانه (کنترباس، گيتاربيس)، مهرنوش مهرپویا (ویولا)، بابک پیمانی (کوبه‌ای)، آیدا امیری مقدم (دف)، مهدی مرتضایی (سنتور)، حانیه سماواتی و شيدا شفاعت (همخوان)  و همچنین مجید فلاح‌پور(مدیر و تهیه‌کننده این گروه) تشکیل می‌دادند.


حسین رضا اسدی خواننده مطرح موسيقى اصیل و فولکلور و امیر رفعتی فرزند استاد قاسم رفعتى خواننده پیشکسوت موسیقی سنتى است.


در این کنسرت مجید درخشانی، قاسم رفعتی و فاطمه گودرزی به‌عنوان میهمان حضور داشتند.منبع: ریتم نو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه