ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۳:۳۴ - ۰۸ دی ۱۳۹۵

جامعه حیات موسیقی را رقم می‌زند

ریتم نو - بهرام جمالی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران از ششمین جشنواره‌ی موسیقی کلاسیک تا معاصر به دبیری علیرضا مشایخی و فریماه قوام صدری بازدید کرد.

calasic-pic
به گزارش ریتم نو به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران؛بهرام جمالی در بازدید خود از این جشنواره در مورد گرایش جامعه به انواع موسیقی گفت: در جهان سبک‌های مختلف موسیقی به‌طور طبیعی با اجتماع ارتباط پیدا می‌کنند؛ یعنی انواع موسیقی‌ها و تجربه‌های نو شرایطی برای حضور پیدا می‌کنند. نسبت جامعه و فرهنگ با این موسیقی‌ها یک نسبت انتخابی است. جامعه انتخاب می‌کند که این موسیقی به حیات خود ادامه بدهد یا ندهد. در پیوند طبیعی موسیقی با جامعه است که حیات موسیقی یا عدم حیاتش رقم می‌خورد.


مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، در مورد این جشنواره اظهار داشت: جشنواره‌ی موسیقی کلاسیک تا معاصر ششمین دوره‌ی خود را پشت سر می‌گذارد. بیش از دو دهه استاد علیرضا مشایخی و فریماه قوام صدری در این حوزه تلاش کرده‌اند. به نظر پس از گذشت شش سال می‌شود قضاوت کرد که این جشنواره مخاطبین خود را پیداکرده است.


جمالی در مورد ویژگی‌های دیگر این جشنواره خاطرنشان کرد: این جشنواره در یک‌شکل هنری و فرهنگی کارش را انجام می‌دهد و توسط یک‌نهاد خصوصی برگزار می‌شود و متولی آن دولت نیست؛ دولت تنها این جشنواره را حمایت می‌کند و بستر را برای حضور آن آماده می‌کند. به نظرم این جشنواره پس از گذشت شش سال، مخصوصاً در بین مخاطبین نسل جوان، توانسته است جای خود را باز کند.


وی در مورد موسیقی معاصر گفت: جریان موسیقی کلاسیک بعضاً نزدیک شده است به جریان موسیقی مدرن و نگرش‌ها و تجربه‌هایی که به هر ترتیب اجتناب‌ناپذیر است و ازاین‌جهت این جشنواره حائز اهمیت است. جریان هنر، از 1990 به بعد، به سمت هنرِ معاصر حرکت کرده که نه‌تنها در موسیقی بلکه در هنرهای تجسمی، تئاتر، سینما، ادبیات نیز حرکت می‌کند و درعین‌حال بنیان‌های نظری و زیرساخت‌های اندیشه‌ای آن‌هم معرفی می‌شود.


مدیرعامل انجمن موسیقی ایران در مورد لزوم برگزاری هرساله‌ی این جشنواره برای معرفی هرچه بهتر آن به جامعه گفت: برگزاری هرساله‌ی این جشنواره و اضافه شدن مخاطبین جدید به آن، درعین‌حال که جریان هنرِ معاصر روند طبیعی خود را طی می‌کند، ولو اینکه روند آن در کشور ما کند باشد، و نیز به‌واسطه‌ی نقد و تحلیل‌های خوب و نشست‌های مناسب و پیوست‌های پژوهشی در کنار این جشنواره می‌تواند مبانی نظری این جنس موسیقی را معرفی کند تا مخاطبین تا حدودی با زیرساخت‌های اندیشه این سبک آشنا شوند که اگر کسی علاقه‌مند بود به این سمت گرایش پیدا کند.


ششمین جشنواره‌ی موسیقی کلاسیک تا معاصر از روز یکشنبه 5 دی در تالار رودکی آغازشده و تا روز جمعه 10 دی‌ماه ادامه خواهد داشت.منبع: ریتم نو

برچسب ها: بهرام جمالی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: