ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۲ - ۰۸ آبان ۱۳۹۵

«نوای تار» شامل آثاری از هنرمندان برجسته موسیقی ایران منتشر شد

ریتم نو - مجموعه‌ای از آثار برجسته‌ساز «تار» با عنوان نوای تار شامل قطعات موسیقایی از هنرمندان برجسته ایران از طریق سایت «بیپ تونز» منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
photo_2016-12-21_23-18-45

موسیقی از نمودهای زیبایی فرهنگ و هنر هر کشوری است، موسیقی ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. این موسیقی هم‌اکنون در یونسکو به‌عنوان میراث فرهنگی و معنوی جهانی شناخته‌شده و ثبت گردیده است. اگر قرار باشد از میان سازهای ایرانی یکی را به‌عنوان نماد این موسیقی انتخاب کنیم که بیشترین ویژگی‌های آن را در بربگیرد، بی‌شک انتخاب ما بیشتر اهل هنر و شنونده‌های موسیقی ساز «تار» خواهد بود. تار شکل ظاهری، پیچیده، زیبا و صدایی دل انگیز و قدرت اجرایی بالایی دارد و صدای آن به‌راحتی با ذهن و احساس شنونده ارتباط برقرار می‌کند. قدمت و پیشینه تاریخی آن کمک می‌کند تا به‌راحتی با عمیق‌ترین بخش‌های روح و جان انسان ایرانی و فارسی‌زبان ارتباط عمیق برقرار کند.


کارشناسان سایت موسیقی «بیپ تونز» که بزرگ‌ترین مرجع دانلود قانونی موسیقی ایران است و بزرگ‌ترین محتوای صوتی ایرانی و فارسی را در اختیار دارد، مجموعه‌ای شنیدنی از آثار برجسته‌ساز «تار» ارائه کرده‌اند. عنوان این مجموعه «نوای تار» است و سعی شده سلیقه‌های مختلف و نقش‌آفرینی‌های متنوعی که این ساز توانایی آن‌ها را دارد، در آن گنجانده شود. از نگاه کاملاً کلاسیک و سنتی داریوش طلایی تا میلاد درخشانی که تار را با موسیقی‌های امروزی تلفیق می‌کند، از مضراب‌های یحیی زر پنجه که مثل طوفان می‌تازد و مثل رعد می‌غرد تا زخمه‌ها و نوازش‌های روح‌نواز فرهنگ شریف و نواخته‌های مستحکم محمدرضا لطفی بزرگ تا علی قمصری که به دنبال کشف فضاهای نو است همه و همه در این مجموعه شنیده می‌شوند. نام‌های بزرگ دیگری در این مجموعه به چشم می‌خورند مانند علی‌اکبر شهنازی، جلیل شهناز، حسین علیزاده، غلامحسین بیگجه خانی که هرکدام اساتید بزرگی هستند و نمایندگان مکتب‌های مختلف تارنوازی می‌باشند.


قطعات ازنظر ساز بندی نیز به شکل‌ها مختلفی هستند، بسیاری از قطعات تار تنها یا با همراهی یک تنبک می‌باشند اما قطعاتی نیز به‌صورت گروه نوازی ایرانی یا ارکسترال نواخته شده‌اند که تار در آن‌ها محوریت دارد. دریکی از کارها نیز فضای الکترونیک زمینه‌ای برای تار محیا کرده و قطعاتی نیز با همراهی سازهای موسیقی جز و راک شنیده می‌شوند. واقعیت این است که نوازندگی تار از گذشته تا امروز تغییرات زیادی داشته و «نوای تار» این امکان را فراهم می‌آورد تا ساز یحیی زر پنجه و علی‌اکبر شهنازی را با ساز ارژنگ صیفی زاده و پیام جهانمانی را در یک قاب بشنویم و از این رهگذر به شناختی بهتر به روند و مسیری که این ساز تا به اکنون طی کرده می‌رسیم.


در سال 81 انتشارات ماهور مجموعه‌ای بانام «صدسال تار» منتشر کرده است، در این مجموعه آثار ماندگار نوازندگان برجسته تار گنجانده‌شده و آن مجموعه نیز خود می‌تواند برای اهل هنر و هنر دوستان جالب‌توجه باشد و در سایت «بیپ تونز» این مجموعه هم قابل دانلود است، البته ناگفته نماند که «نوای تار» تفاوت زیادی با «صدسال تار» دارد و محوریت خود را پایبندی بر سنت قرار نداده و سعی کرده علاوه بر آثار برجسته قدیمی‌تر، آثار نوازندگان جوان و فضاهای تازه‌ای که ایجاد کرده‌اند را نیز معرفی کند.علاقه‌مندان جهت خرید و دانلود قانونی آلبوم «نوای تار» می‌توانند به سایت «بیپ تونز beeptunes.com» مراجعه نمایند.


 

منبع: ریتم نو
برچسب ها: نوای تار
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه