ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۳ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۵

همه‌ی نهاد‌های فرهنگی از میراث "موسیقی نواحی" پشتیبانی کنند

ریتم نو: فرزاد طالبی معتقد است: موسیقی نواحی همچون میراثی گران‌بها باید مورد حمایت و پشتیبانی همه‌ی نهاد‌های فرهنگی باشد.فرزاد طالبی مدیر کل موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى گفت: موسیقی نواحی، با همه‌ی گستردگی و تنوع‌اش، مهجور و نیازمند توجه جدی است. موسیقی نواحی به وسعت ایران پهناورمان، گسترده و به میزان تنوع گویش‌ها و فرهنگ‌ها، گوناگون است. از این رو توجه به این میراث گران‌بهای فرهنگی کشورمان نیازمند همت همه‌ی نهادهای فرهنگی است.
وی با بیان این که موسیقی نواحی، ظرفیت بسیاری برای معرفی در عرصه‌های مختلف بین‌المللی دارد افزود: موسیقی بومی و نواحی ما، به طور حتم می‌تواند سفیر فرهنگی خوب و معتبری برای حضور در رویدادهای فرهنگی و هنری برون مرزی باشد. کافی است ظرفیت‌های این موسیقی به خوبی و درستی معرفی و ارائه شود که البته این حرکت نیز نیازمند توجه دستگاه های مختلف و رایزنی ‌های فرهنگی است.
این مدیر فرهنگی همچنین خواستار توجه بیشتر دانشگاه‌های هنر و فضاهای آکادمیک به این گونه‌ی موسیقایی شد و اظهار داشت: فضاهای آموزشی و آکادمیک بهتر می‌توانند جوانان و دانشجویان ما را متوجه اهمیت موسیقی و ملودی‌های بومی کنند. اگر هنرمندان جوان ما به غنای موسیقی نواحی پی ببرند حتما در جهت رشد و توسعه‌ی موسیقی نواحی، گام‌های بلندتر و مثمرثمرتری برداشته خواهد داشت. از سوی دیگر تلویزیون نیز به عنوان فراگیرترین رسانه‌ی ملی باید در بهره‌گیری و ارائه‌ی جذاب موسیقی و ملودی‌های بومی به جوانان ما بخصوص در جوامع شهری توجه بیشتری داشته باشد.
وی همچنین اضافه کرد: برای نگه‌داری و رشد و توسعه موسیقی نواحی باید آن را از حالت موزه‌ای و جشنواره‌ای خارج و به بطن روزمره‌ی جامعه آورد. هر جامعه‌ای نیازمند خوراک موسیقایی با انواع و اقسام آن است و اگر بتوان این خوراک روزمره را به درستی با ملودی‌های بومی تغذیه کرد، دیگر نگرانی‌ای برای مهجوریت آن وجود نخواهد داشت.
فرزاد طالبی با اشاره به برگزاری نهمین جشنواره سراسری موسیقی نواحی گفت: همه‌ی تلاش ما در راستای برگزاری جشنواره‌ای در شأن مقام موسیقی نواحی کشور عزیزمان است و در این باره نیز همه‌ی توصیه‌های لازم به دبیرخانه‌ی این رویداد شده است. از سوی دیگر معتقدم هر آنچه برای موسیقی نواحی انجام می‌دهیم همه‌ی آن چیزی است که در توانمندی ماست و بی‌دریغ انجام می‌شود ولی با ایده‌آل‌های ما فاصله دارد. برای رسیدن به ایده‌آل‌ها نیز نیاز است تا گام‌های موثر، مستمر برداشته شود و پشتیبانی همه جانبه بعمل آید تا به لطف خدا بهترین‌ها محقق شود. جشنواره‌ی نواحی علاوه بر انجام کارکردهای خود، بهانه‌ای است تا در بازه‌ای از زمان، توجه همه‌ی رسانه‌ها معطوف به این میراث نامحسوس کشورمان شود. امیدوارم این توجه رسانه‌ای با پایان جشنواره‌ها رو به خاموشی نرود.
گفتنی است نهمین جشنواره سراسری موسیقی نواحی با دبیری ایرج نعیمایی از 17 تا 21 اردیبهشت ماه در کرمان برگزار می شود.


منبع: ریتم نو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه