ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۳:۳۹ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۵

تاکید بر روایت صحیح قطعات موسیقی از ویژگی‌های نهمین جشنواره موسیقی نواحی است

ریتم نو: تاکید ویژه بر موضوع روایت صحیح قطعات موسیقی مناطق یکی از مسائلی است که تلاش کردیم در نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با دقت و تمرکز بیشتری به آن بپردازیم.

photo_2016-04-15_02-30-12

به گزارش ریتم نو به نقل از ستاد خبری نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران؛ دکتر کیوان پهلوان مدرس و پژوهشگر موسيقي نواحي و مذهبي با بیان این مطلب، در آستانه برگزاری این جشنواره، گفت: جشنواره موسیقی فقط این نیست که عده‌ای نوازنده کنار هم جمع بشوند و هر یک قطعات خود را بنوازند و امسال هم در نهمین جشنواره موسیقی نواحی یکی از نکات اصلی که تلاش داریم آن را برجسته کنیم، تاکید بر موضوع روایت صحیح قطعات موسیقی مناطق توسط نوازنده‌های جوان‌تر، از سوی داوران جشنواره است. در واقع این مسئله به نظرم آنقدر مهم است که چه آنهایی که مثل ما در این دوره حضور دارند و چه کسانی‌که در دوره‌های بعد در این جشنواره حضور خواهند داشت باید آن را آویزه گوش خود کنند و جدی بگیرند.
پهلوان در این‌باره افزود: در حال حاضر یکی از مشکلاتی که موسیقی نواحی ما با آن روبروست اینست که راویان جدید موسیقی، نمی‌توانند به درستی آنچه که از استادان خود آموخته‌اند را روایت کنند و یکی از وظایف جشنواره اینست که به راویان جدید گوشزد کند که داشته‌های استادان خود را به درستی و به صورت صحیح یاد بگیرند.
این نویسنده و مدرس دانشگاه در ادامه با بیان اینکه در مجموع برگزاری جشنواره‌ها در هر هنری از جمله موسیقی نواحی دو کارکرد اصلی دارد؛ اظهار داشت: در رابطه با جشنواره موسیقی نواحی نخستین کارکردی که وجود دارد اینست که محفلی است برای روایت آنچه در دل موسیقیدان‌های برجسته هر منطقه وجود دارد و برگزاری جشنواره آنها را تشویق می‌کند و به آنها انگیزه می‌دهد تا در طول سال با تمرین و ممارست، نسبت به روایت‌های موسیقایی منطقه‌شان، بتوانند آنها را به بهترین شکل به بزرگان موسیقی کشور و همچنین هنرمندان موسیقی دیگر مناطق نشان بدهند. علاوه بر اینکه به خودشان نیز ثابت می‌شود که چقدر توانسته‌اند راویان خوبی برای موسیقی منطقه خود باشند.
پهلوان با اشاره تربیت راویان جدید موسیقی نواحی در دل برگزاری هر دوره از جشنواره، ادامه داد: دومین کارکردی که در هر جشنواره‌ای از جمله جشنواره موسیقی نواحی رقم می‌خورد، مسئله شناساندن و آشنایی هر چه بیشتر موسیقیدانان پیشکسوت و حتی جوان‌ترها با هنرمندان مناطق مختلف ایران است. بعبارتی جشنواره موسیقی نواحی محفلی است تا این هنرمندان با همدلی، هم‌زبانی و شنیدن و آشنا شدن با تجربیات یکدیگر بتوانند وحدت مهم فرهنگی و موسیقایی ایران زمین را رقم بزنند.
نویسنده کتاب‌های "موسیقی و ذکر" و "فرهنگ گفتاری در موسیقی ایران" همچنین با اشاره به اینکه؛ به طور طبیعی برگزاری هر جشنواره‌ای باعث جمع شدن هنرمندان کنار یکدیگر می‌شود و آنها می‌توانند بدین صورت از تجربیات هم استفاده کنند، خاطر نشان کرد: یکی از نکته‌های مهمی که در برگزاری جشنواره‌ها به طور منظم وجود دارد و نباید از آن غافل شد اینست که بواسطه برگزاری جشنواره‌ها این گردهمایی‌ها برای هنرمندان تکرار می‌شود و با برگزاری جشنواره در واقع محفلی به وجود می‌آید که هنرمندان موسیقی بتوانند هر سال تجریبات خود را با هم در میان بگذارند.
او با اشاره به برگزاری برنامه‌هایی از جمله هفته فیلم، برگزاری مسابقه عکس و فیلم و نمایشگاه سازهای موسیقی مقامی در این دوره از جشنواره، گفت: در کنار روایت صحیح موسیقی نواحی که مسئله خیلی مهمی هست، نباید فراموش کنیم که به هر روی فرهنگ موسیقی طبعا تنها به بُعد نواختن یک ساز ختم نمی‌شود و در کنار آن می‌توان از طریق فیلم، عکس و ساختارهای هنری دیگری که وجود دارد، بر تجربیات و دانش پژوهشگران، موسیقیدان‌ها و نوازندگان حاضر در جشنواره افزود. ضمن اینکه بدین طریق عموم شهروندان علاقه‌مندی هم که جشنواره موسیقی نواحی در آنجا برگزار می‌شود می‌توانند با موسیقی نواحی مختلف کشور و فرهنگ هموطنان خود آشنا ‌شوند و این برنامه‌های جنبی نیز از ویژگی‌های دیگر جشنواره امسال است که باید در آینده جدی‌تر گرفته شود.
این موسیقیدان برجسته با اشاره به حضور برجسته‌ترین راویان موسیقی نواحی مختلف کشور در نهمین جشنواره موسیقی نواحی، اضافه کرد: در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلاتی که در ایران کنونی بر اساس فرهنگ جهانی شدن داریم اینست که اگر مسئله آموزش و ترویج داشته‌هایمان را جدی نگیریم ممکن است که همه چیزمان را تا یکی دو دهه دیگر از دست بدهیم. به همین خاطر برگزاری چنین جشنواره‌هایی لازم و ضروری است و باید این جشنواره‌ها شکل بگیرند تا با حضور و تشویق اساتیدی که در این جشنواره‌ها حضور پیدا می‌کنند به افرادی که در آن مناطق زندگی می‌کنند گوشزد کنیم که آنچه را استادان موسیقی نواحی در سینه دارند را به خوبی از آنها بیاموزند. در این‌صورت ما می‌توانیم برای دهه‌های آینده نیز به اشکال مختلف فرهنگ موسیقایی نواحی مختلف خودمان را حفط کینم.
کیوان پهلوان در پایان با تاکید مجدد بر اهمیت مسئله آموزش صحیح در موسیقی نواحی، از همه دست‌اندرکاران و مسئولان حوزه موسیقی در کشور خواست تا موضوع ترویج و حفظ روایت درست از اساتید را ملاک اصلی جشنواره‌های موسیقی قرار بدهند.


نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با دبیری ایرج نعیمایی از 17 تا 21 اردیبهشت‌ماه سال‌جاری در استان کرمان برگزار می‌شود.منبع: ریتم نو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه