ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۰ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۴

گروه خورشید قطعات خاطره‌انگیز چاوش را اجرا کرد

ریتم نو: در سومین روز از سی‌ویکمین جشنواره‌ی موسیقی فجر، گروه موسیقی «خورشید» به سرپرستی «مجید درخشانی» در حالی روی صحنه رفت که دو خواننده از دو نسل، این هنرمند را همراهی می‌کردند. در بخشی از اجرای گروه خورشید، «مظفر شفیعی» این آهنگساز و اعضای گروهش را همراهی می‌کرد و در بخشی دیگر از برنامه، «اشکان کمانگری» خواننده‌ی جوان به اجرای قطعات پرداخت.

3a4499a4c30d6f082d254099c90f2c24_S

به گزارش ریتم نو به نقل از روابط عمومی جشنواره موسیقی فجر ؛ در این کنسرت که شنبه شب در ساعت 18.15 آغاز شد؛ گروه «خورشید» قطعاتی از آثار چاووش، گروه نوازی در دستگاه نوا و گروه نوازی در بیات ترک و دشتی را اجرا کرد. مجید درخشانی از شاگردان محمدرضا لطفی و اعضای اولیه‌ی گروه شیداست که در تمام مدت فعالیت خود در گروه موسیقی «خورشید» دغدغه‌ی زنده کردن خاطره‌ی «چاوش» را داشته است و حالا در اولین اجرایی که بعد از مدت‌ها همراه با این گروه داشته، بار دیگر تعدادی از قطعاتِ خاطره‌انگیز چاوش را اجرا کرد.


در ابتدای این برنامه، تصنیف ایرانی اثر زنده‌یاد «پرویز مشکاتیان» با شعر جواد آذر اجرا شد و پس از آن  قطعه‌ی ماندگار «راز سر به مهر» با آهنگسازی زنده‌یاد «محمدرضا لطفی» و تنظیم «حسین علیزاده» با شعری از حافظ به اجرا درآمد،‌ این دو قطعه را «اشکان کمانگری» اجرا کرد. بعد از اجرای این دو قطعه، «مظفر شفیعی» - خواننده آواز ایرانی-  به همراه درخشانی به روی صحنه آمد. او از محضر «اسماعیل مهرتاش» و «محمدرضا شجریان» بهره گرفته است، استاد آواز چند باری،‌ «شفیعی» را به عنوان یکی از شاگردان برگزیده خود نام برده است؛ اما در این بخش مقدمه‌ی نوا، چهارمضراب و آواز، تصنیف بی من مرو با شعری از مولانا و تصنیف چون جان با شعری از مولانا با آهنگسازی «مجید درخشانی» در سالن طنین انداز شد. بخش سوم نیز  به گروه نوازی در بیات ترک و دشتی اختصاص داشت با صدای کمانگری اجرا شد و این خواننده‌ی جوان قطعاتی چون مقدمه، چهارمضراب و آواز، تصنیف «نه‌چندان» با شعری از سعدی و تصنیف «بودن و سرودن» بر اساس شعری از شفیعی کدکنی که همگی از ساخته‌های خود درخشانی است به اجرا درآمد.


در این برنامه علاوه بر اجرای قطعاتِ باکلام، اعضای گروه دونوازی‌هایی نیز انجام دادند. در اولین بخش  کمانچه و بربت دونوازی کردند و بعد از آن «حنانه سعیدی» در دشتی تکنوازی کرد که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. از نکات این اجرا می‌توان به دوری از ارائه پیچیدگی‌هایی اشاره کرد که با موسیقی ایرانی غریبه‌اند، در عوض درست بر اساس آنچه در موسیقی ایرانی مرسوم است و نمونه‌های قابل اتکای این نوع موسیقی هم گواه هستند، ملودی و ارائه نغمات دلننشین در دستور کار گروه خورشید قرار گرفته بود.


پس از پایان سه بخشی که در بروشور هم به چشم می حورد و ادای احترام گروه خورشید به تماشاگران حاضر در سالن، گروه به درخواست مخاطبانشان،  قطعه‌ی ماندگار «در خیال» که را پیش از این در حافظه صوتی مخاطبان آواز ایرانی با صدای «محمدرضا شجریان» به یادگار مانده بود را اجرا کردند.در گروه خورشید ، مهرداد ناصحی (کمانچه)، علیرضا دریانی(کمانچه)، حنانه سعیدی (قانون)،‌نازنین غنی‌زاده (کمانچه)، سارا رضا زاده (تار)، حمید بهروزی‌نیا (تار)، آرش عزیزی (تار)، نگین زاده وکیلی (قیچک باس)، مهناز کاشانی (قیچک آلتو)، نازنین روستا (قیچک آلتو)، شیوا احمدی سپهر (عود)، امین حیدری (عود)، امین گلستانی (عود)، آرش سعیدیان (عود)، سارا مهرافشار (دف)،‌مصطفی سامنی (دف)، هستی فرحی (تار)، نلیا صفایی (دیوان)، سحر کمالوند (بم‌تار)، زهرا رنجپور (دف)، سام خواجه‌وند (دف) نواختند.منبع: ریتم نو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه