ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۲۲:۰۹ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۴

پری زنگنه و صدایی شبیه مخمل سجاده مادربزرگ در جشنواره موسیقی

ریتم نو: در دومین روز از اجراهای جشنواره، «پری زنگنه» همراه با گروه موسیقی «مهرنوا» به سرپرستی «نازلی بخشایش» به اجرای برنامه پرداخت و قطعاتی از موسیقی کلاسیک را به همراه تعدادی از قطعات فولک ایرانی اجرا کرد. او را در این برنامه، تعدادی از اعضای گروه کر نابینایان عصای سفید و همچنین تعدادی از اعضای گروه کر پارس همراهی می‌کردند.
802a9daf23bff040c546f525d4bd22bc_S


در ابتدای این برنامه، «بخشایش» از خواننده‌ی گروهش گفت. از «پری زنگنه» که هم مخاطبان موسیقی فولکلور او را می‌شناسند و هم دوست‌داران موسیقی کلاسیک غربی. «پری زنگنه» را دو نفر از دختران خردسال «نیکا افکاری» و «نیکی زمانی» روی سن آوردند تا با همراهی ویولون‌سل، فلوت و پیانو به اجرای برنامه بپردازند. زنگنه در بخش اول به اجرای قطعات کلاسیک پرداخت؛ قطعاتی چون


 (Ave Maria (Bach, Gounod،‌ Serenade (Schubert)، Seligkeil،‌Sakura (Japonese Folk Song)،‌Que Sera Sera(Jay Livingston)a و در کنار آن آهنگ فولک «فدای پیرهن آبیت بگردم...» را در این بخش به اجرا درآورد. بعد از اجرای این قطعات بود که «نازلی بخشایش» برای مخاطبانِ بانوی این کنسرت از این گفت که اگر می‌شد صداها را دید، چه رنگی داشتند. او می‌گوید ترانه‌های شمالی برای او سبز رنگ هستند. ترانه‌های جنوب مثل مخمل سجاده‌ی مادربزرگ و ترانه‌های محلی ديباى هفت رنگ کهن‌دیارها را دارند. او از «سایه صدیفی» كه گروه کر پارس را سرپرستى كرد و همچنين «حمید اردوخوانی» که همخوانان گروه کر نابینایان عصای سفید را سرپرستی و تنظيم قطعه ها را بر عهده داشت ؛ تشکر کرد.


در ادامه‌ی کنسرت ، گروه کر نابینایان به همراهی کودکان عصای سفید و با همراهی سازهای ایرانی چون تار و تنبک و کمانچه به اجرای برنامه پرداختند و البته «نازنین پدرثانی» تکنوازی تنبک کرد. کودکان حاضر در این مراسم، زنگنه و نوازندگان گروه او را همراهی کردند و در این میان «سولو» خواندند. از جمله قطعاتی که در این بخش اجرا شد، می‌توان به قطعاتی چون باغ   ما   پرچين   داره   با آهنگسازی «ثمين   باغچه   بان»،گلنسا جونم،  شكار آهو، تو بيو ،‌ سه گدار، دای بلال، جای آهو، درنه‌جان، اشاره کرد.


در این اجرا علاوه بر پري زنگنه و نازلي بخشايش ، هنرمندانی چون زهرا صادقى ( ويولونسل)، نيلوفر ابراهيمي‌( فلوت)،‌هيلا فيض پور( تار)،‌نازنين غنى زاده(كمانچه) و نازنين پدرثانى( تنبك و دف) حضور داشتند.


همچنين هنرمندانى چون زهرا برزويى، منيره عابدينى، سميه كردستانى، فريده اشوری، حنانه لطف اللهى، فاطيما آشورى كه از اعضاى گروه كر نابينايان عصاى سفيد بودند، به اجرای کر پرداختند. همخوانان كودك گروه كر پارس با حضور نيكا افكارى، سوگل ضيايى، مهرگان عليزاد، مانلى ستوده، ليليا تقوى ساداتى، دوريس رضازاده از دیگر هنرمندان حاضر در جشنواره موسیقی فجر بودند.


منبع: ریتم نو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه