ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۲۲:۰۲ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۴

آرزو علیوا مخاطبانش را مبهوت کرد

ریتم نو: عصر روز پنج شنبه از ساعت 18:15، «آرزو علیوا» بانوی اهل کشور آذربایجان در تالار وحدت به اجرای اولین کنسرت هنرمندان خارجی در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر پرداخت. «علیوا» در اجرای خود ، بیش از حد انتظار نشان داد و آوازهاى بي نظیر به همراه تحريرهای بی‌نقص و صدایش لطیفش که با اوج و بم‌های زیبا همراه بود، باعث شگفتی مخاطبان شد.
051a22dde3b372e5c058fbc303756df4_S

به گزارش روابط عمومی جشنواره موسیقی، مهارت این خواننده در اجراى اين بخش باعث شد که از طرف بانوان حاضر در سالن مورد تشویق فراوان قرار بگیرد. برنامه امروز «آرزو علیوا» در حالی آغاز شد که این خواننده آذربایجانی به همراه دو عضو دیگر گروهش – «سمیرا جلیلوا» و همچنین «زر گلام جعفروا»- روی صحنه آمدند. علیوا – خواننده و نوازنده دايره (قاوال)- برای اجرای امروز قطعاتی محلی از موسیقی آذربایجان را تدارک دیده بود که هر کدام آنها مورد استقبال شدید مخاطبان قرار می گرفتند.

بانوان حاضر در تالار وحدت ، پس از هر اجرای «آرزو علیوا»، قطعاتی را از این خواننده آذری درخواست می کردند. قطعه معروف «بری باخ » اثر زامیق علی‌اف، بیشترین اثری بود که از علیوا و همراهان او درخواست می‌شد که درنهایت، علیوا این اثر را در میان تشویق حضار اجرا کرد. اثر «ساری گلین»، دیگر اثری بود که به درخواست مخاطبان توسط او خوانده شد. «آرزو» همچنين قطعات حيدر بابا و كوچه لره سو سپميشم را نيز به عنوان قطعات بيز اجرا كرد. جالب آن بود که حاضران در تالار وحدت، برای دفعات متعدد، قطعات مورد نظرشان را به زبان فارسی از او درخواست می‌کردند و به این خاطر که این بانوی آذری به زبان فارسی مسلط نیست؛ به زبان آذری نسبت به نام قطعات درخواست شده واکنش نشان می‌داد. «آرزو علیوا» در بین اجراهایش عنوان کرد که خانم‌های شیرین زبانی در این سالن حضور دارند و از دیدن آنها بسیار خوشحال است.

آرزو علیوا با اجرای خود در تالار وحدت، به همه مخاطبانش ثابت کرد که تا چه اندازه از توانایی بالایی در اجرای موسیقی برخوردار است. صدای علیوا بسیار دلنشین و وسیع بوده و هماهنگی او و دو عضو دیگر گروهش در اجرا و نوازندگی قطعات آذری بسیار مثال زدنی بود. لازم به ذکر است که علیوا اولین بانوی آذربایجانی می باشد که در جشنواره موسیقی فجر حضور داشته و اجرای کم نقص او در دومین روز سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر می تواند موجبات حضور بانوان خواننده و نوازنده دیگر آذربایجان در کشور ایران را نیز فراهم نماید.

کنسرت پنج شنبه خواننده آذربایجانی در حالی در تالار وحدت برگزار شد که سال گذشته نیز یکی از معروف ترین خوانندگان آذربایجان در همین سالن به اجرای موسیقی پرداخته بود. «عالیم قاسم اف» در اردیبهشت و همچنین دی ماه سال گذشته به ایران آمد که در اردیبهشت ماه در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران و در دی ماه در تالار وحدت به اجرای ماندگارترین قطعات موسیقی آذربایجان که به صورت ارکسترال تنظیم شده بودند پرداخت.

 

لازم به ذکر است که "آرزو علیوا" خواننده مشهور کشور آذربایجان، متولد سال 1991 و دانش آموخته کنسرواتوار آذربایجان است. این بانوی جوان آذربایجانی در عرصه های بین اللملی عناوین مختلفی به دست آورده که باعث محبوبیت بیشتر او شده است. علیوا دارنده مقام نخست سومین رقابت ملی موسیقی مقامی در سال 2006 و رقابت‌‌های دلفی در کشور قزاقستان بوده و همچنین توانسته دیپلم افتخار یونسکو برای اجرا در جشنواره‌ی «نغمه‌های شرقی» و جشنواه‌ی موسیقی مقامی «فضای مقام» را کسب کند. جایزه‌ی جوان و سولیست اپرای ملی آذربایجان از دیگر افتخارات این خواننده است.

 

منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه