ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۰ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۴

آلبوم «دخت پری‌وار» با صدای «علیرضا قربانی» و آهنگسازی «مهیار علیزاده» منتشر می‌شود

ریتم نو : چندی پیش خبری مبنی بر انتشار اولین آلبوم مشترک و دوصدایی تاریخ موسیقی سنتی، در رسانه‌ها منتشر شد. مجموعه‌ای با صدای علیرضا قربانی و همایون شجریان و آهنگسازی مهیار علیزاده که مراحل تولید آن به پایان رسیده است.

+ آلبوم «دخت پری‌وار» جا پای «حریق خزان» نمی‌گذارد بلکه با خطرپذیری بیشتر، گاهی به مخاطب نزدیک و گاهی از او دورتر می‌شود


mahyaralizade
همچنین در آن خبر اعلام شد که آلبوم شخصی علیرضا قربانی با آهنگسازی مهیار علیزاده در بهار سال 95 منتشر می‌شود. اما برنامه‌های این تیم هنری دستخوش تغییرات عمده و البته ناگهانی شد.


قرار است که آلبوم شخصی خواننده «حریق خزان» تا پایان سال جاری به بازار عرضه شود و زمان انتشار آلبوم مشترک او با همایون شجریان به بهار سال آینده موکول شد.


آلبوم شخصی قربانی مراحل تولید را پشت سر گذاشته و این روزها در گام‌های پایانی میکس و مسترینگ تحت نظارت مهیار علیزاده قرار دارد. این آهنگساز توضیحات خود درباره آلبوم جدیدش با صدای علیرضا قربانی را این‌گونه آغاز کرد:«تم قالب اثر، عاشقانه‌هایی تلخ است که بی‌گمان اصلی‌ترین تم ادبیات این مجموعه است. اشعار انتخاب‌شده همگی دارای یک نقطه مشترک هستند و آن‌هم نقطه اتصال درونی من، «علیرضا قربانی» و شعرای آن آثار است. آلبوم جدید روی یک لبه باریک قدم برمی‌دارد. همان لبه باریکی که مجموعه «حریق خزان» از آن رد شده است. ردپایش هم هنوز آنجاست ولی اثر جدید ما جا پای آن نمی‌گذارد بلکه با خطرپذیری بیشتر، گاهی به مخاطب نزدیک و گاهی از او دورتر می‌شود. اینکه مخاطب بتواند با او همراه شود به اعتمادش به صداها بستگی دارد. صداهایی که دستان شمارا می‌گیرند و با خود به دنیاهای متفاوت رنگارنگ می‌برند. همان دنیاهایی که شعرا طرح زده‌اند و ما آن‌ها را رنگ‌آمیزی کرده‌ایم و آماده‌اند تا شما دقایقی، روح خود را در آن‌ها به پرواز درآورید. «علیرضا قربانی» به عنوان خواننده این اثر، من «مهیار علیزاده» به عنوان آهنگساز و تیم نوازندگان و صدابرداران شمارا به سفری کوتاه به این دنیای جدید دعوت می‌کنیم. عنوان این دنیای جدید «دخت پری‌وار» است.»


او درباره تعداد قطعات و فضای موسیقایی آلبوم هم این توضیحات را بیان کرد:«این مجموعه دارای یازده قطعه شامل هشت اثر با کلام و سه قطعه‌سازی است. فرم بیشتر قطعات ارکسترال است و طبق معمول از آنسامبل‌های آزاد در آن‌ها استفاده‌شده است. اشعار هم ترکیبی از سروده‌های قدما نظیر «سعدی»، «عراقی» و «عطار نیشابوری» و ابیاتی از شعرای معاصر نظیر «هوشنگ ابتهاج»، «فریدون مشیری»، «قیصر امین پور» و «علیرضا کلیایی» است. همانطور که قبلا اشاره‌کرده‌ام، نگاه مینی‌مال شاخصه اصلی این مجموعه است. برخلاف آلبوم حریق‌خزان، کمتر از صداهای انسانی به شکل گروه کُر استفاده‌شده است. همینطور شنونده حرکات ارکستری بیشتری نسبت به قبل هستیم.  بازی‌های ارکستری که به‌دقت روی آن‌ها کارشده و اعتمادی  که به صدای خواننده در این مجموعه صورت گرفته است. هارمونی کار طبیعتا هارمونی کلاسیک نیست و بنابراین شنوندگان در بین این قطعات نباید به دنبال شنيدن دائمی درجات تُنال باشند. بلکه تا جای ممکن باید نگاه مُدال و ملودی محور و هارمونی‌های افقی را دنبال کنند. این فضای مُدال در بعضی قطعات با توجه به شعر و فضا، گاهی کمرنگ‌تر و نزدیک به موسیقی تُنال و در بعضی قطعات به موسیقی آزاد گرایش دارد.»


علیزاده روند ضبط دخت پر‌ی‌وار را هم تشریح و درباره ضبط وکال آن اعلام کرد:«ضبط این آلبوم از سال 92 آغازشده که به دلایل ضبط همزمان با آلبوم مشترک با «همايون شجريان» و همچنین تولید و انتشار آلبوم «در شعله با تو رقصان»، ضبط آن در مقطعی متوقف و دوباره در سال 94 آغاز شد و هم‌اکنون آماده انتشار است. مراحل ضبط این آلبوم به طور کامل در داخل کشور و قسمت اعظم آن در استودیو «کنگان پارسه»(کرگدن سابق) توسط رضا فرهادی و پيمان حاتمی و قسمتی از آن در استودیو «بل» زير نظر اميد نيک بين انجام‌شده است. میکس و مسترینگ آلبوم به صورت کامل بر عهده «رضا فرهادی» بوده است.  نوازندگان نیز همگی از معتبرترین چهر‌ه‌های داخلی در رشته‌های خود هستند. همچنین ضبط‌های وکال با دقت و وسواس بسيار بالایی انجام‌شده و من و علیرضا قربانی همانند آلبوم حریق خزان، انرژی زیادی را برای ضبط هر چه‌بهتر این مجموعه صرف کرده ايم.»


او نهایتا درباره زمان انتشار این مجموعه هم گفت:«آلبوم دخت پری‌وار به‌زودی و قطعا در سال جاری در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت. برخلاف گزارش گذشته که در آن زمان انتشار آلبوم مشترک علیرضا قربانی و همایون شجریان اسفند 94 و زمان انتشار آلبوم دخت پری‌وار بهار 95 اعلام‌شده بود، به دلیل برخی تغییرات در برنامه‌ها امسال از آلبوم  "دخت پري وار"  رونمایی خواهیم کرد و آرزو ميكنيم كه اين مجموعه مورد توجه تمامي علاقه‌مندان قرار گيرد.»


منبع: ریتم نو

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه