ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۰ - ۰۳ آبان ۱۳۹۴

حضور معاون هنری در آخرین مجلس تعزیه نیاوران

ریتم نو : معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه دوم آبان در شب شام غریبان و آخرین مجلس تعزیه عاشورایی با حضور در فرهنگسرای نیاوران با عوامل گروه تعزیه شهرستان خوانسار دیدار کرد.


علی مرادخانی در این دیدار ضمن قدردانی از همه عوامل برگزاری این مراسم، بر ضرورت توجه ویژه تعزیه خوانان  به مباحث معرفتی و فلسفه قیام عاشورا همچنین استفاده از نسخ اصیل وسنت های زیبای تعزیه تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران  معاون هنری وزیر ارشاد با مشایعت سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد افرینش های هنری نیاوران در جمع تعزیه خوانان حاضر در فرهنگسرای نیاوران حضور یافت و خطاب به آنها اظهار  داشت:علما  در چنین روز هایی به مصیبت های عاشورا نگاه خاصی داشتند و در نقل مصیبت سعی می کردند تنها به گوشه مختصری از وقایع اشاره کنند و از مطرح نمودن بعضی از جزئیات که دلخراش است خودداری می کردند. این مسئله در تعزیه هم باید مورد توجه قرار بگیرد تا موجب ناراحتی و اذیت مخاطب نشود. در واقع باید از همان زبان استعاره برای نقل وقایع استفاده  شود. علمای بزرگ وقتی به نقل بعضی از حوادث دلخراش عاشورا می رسیدند با اشارتی به بعضی از صحنه ها  منبر را تمام می کردند و اصراری بر خیلی از  موارد دیگر نداشتند. به عنوان مثال وقتی عالمی می گفت به قربان سر بریده آقا همانجا یک گریزی به حادثه میزدند و ادامه نمی دادند. در واقع آنها بیشتر به مباحث معرفتی توجه می کردند .

وی در ادامه افزود:باید مردم را به دانش قبلی خودشان ارجاع بدهیم  و با این پیش فرض که  واقف به یک سری مسائل هستند تعزیه را اجرا کنیم. همانطور که می دانید به چنین نمایش هایی به دلیل اینکه در آن تذکر داده می شود مجلس ذکر می گویند. گاهی در گروه های تعزیه به مباحثی پرداخته می شود که ضرورتی ندارد .از این رو باید بیشتر به  مسایلی توجه  شود که به روی فلسفه عاشورا و قیام امام حسین  تاکید می کند .

 معاون هنری وزیر ارشاد با تاکید بر اهمیت حمایت از سنت ها و هنرهای اصیلی همچون تعزیه اظهار داشت:جدای از علاقه شخصی که به تعزیه دارم باید بگویم بسیار از هنر ها همچون موسیقی ایرانی ،پایداریش به حرمت تعزیه بوده است . وقتی چنین چیز با ارزشی داریم باید آن را حفظ و تقویت کنیم . چنین سنت ها و نمایش های آئینی و مذهبی  حبل المتین ما هستند چرا که  مبادی مقدسی  به شمار می روند و به واسطه آنها هویت و باورهایمان شکل گرفته و هنرهای بومی و ملی مان حفظ شده است. یکی از ویژگی های تعزیه ارائه کار خوب در حوزه سنت و هویت است که می توان برای فعالیت های آینده با  اتکا به آن  و نگاهی که به تعزیه وجود دارد به نمایش های امروزی  رسیدگی بهتر و مشخص تری انجام داد. البته نکته مهم این است که باید در تعزیه به سنت ها توجه کرد و تلاش کنیم اصالت این هنر از دست نرود.

مرادخانی در پایان صحیت هایش با اشاره به فعالیت های بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در زمینه برگزاری مجالس تعزیه و فضای بسیار خوبی که در این زمینه وجود دارد گفت: فرهنگسرای نیاوران فعالیت های خوبی در همه زمینه های هنری از جمله هنر بسیار مهم و اساسی تعزیه دارد. مجالس مختلفی که به واسطه گروه های مختلف تعزیه از اقصی نقاط کشور دراین چند سال در این فرهنگسرا به روی صحنه رفته  موید این مطلب است. البته باید به ابعاد مختلف این مسئله توجه کرد. باید روی استفاده از نسخ معتبر در تعزیه توجه ویژه ای شود و در نوع نگاهمان به تعزیه هم جنبه های هنری درست  رعایت شود و هم آثار از نظر محتوایی به دقت بررسی شود. از این رو امیدورام در فرهنگسرای نیاوران به گونه ای تعزیه اجرا شود که در آینده مرجعی برای بسیاری از آثار خوب باشد .البته در خوانسار و نقط مختلف شاهد اجرای  تعزیه های بسیار خوبی هستیم اما  نگاه ها  را باید به سمتی ببریم که ذکر مصائب اهل بیت به نحو شایسته ای انجام شود تا از این منظر بتوانیم خدمت اساسی در حوزه فرهنگ انجام دهیم .

وی در پایان این گفتگوبه تماشای مجلس بازار شام و وفات حضرت رقیه (س) نشست .

گفتنی است برگزاری مجالس تعزیه از سال 1389 در فرهنگسرای نیاوران با حمایت بنیاد آفرینش های هنری نیاوران آغاز شد و با گذشت 5سال به صورت منظم در دهه اول ماه محرم برگزار می شود. در سال جاری مجالس تعزیه عاشورایی با حضورهنرمندان انجمن تعزیه شهرستان خوانسار از شامگاه پنج شنبه 23 مهرماه در نخستین روز محرم در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران به مدت ده شب تا روز عاشورا برگزار شد و مورد استقبال قابل توجه علاقمندان به این هنر اصیل ایرانی قرار گرفت، به طوری که در شب های پایانی همچون سنوات گذشت استقبال علاقمندان به مراتب بیشتر از ظرفیت سالن اصلی  فرهنگسرای نیاوران بودارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه