ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۷ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
در شهر کلن آلمان،

پیمان خازنی «هفت شهر عشق» را به روی صحنه می‌برد

پیمان خازنی (نوازنده‌ تار و آهنگساز) پروژه‌‌ «هفت شهر عشق» را با نگاهی به هویت اقلیم‌های بزرگ فرهنگی ایران در دانشگاه کلن آلمان روی صحنه می‌برد.
پیمان خازنی «هفت شهر عشق» را به روی صحنه می‌بردبه گزارش ریتم نو، خازنی قرار است این پروژه را در همکاری با آستیاژ ضیائی (محقق و فعال حوزه‌ شهری) و کامیار نعمت اللهی (نوازنده‌ تار و دانشجوی مقطع دکترای اتنوموزیکولوژی) در دانشگاه کلنِ آلمان روی صحنه ببرد.
خازنی ضمن اعلام این خبر گفت: «حضور آهنگسازان و نوازندگان ایرانی روی صحنه‌های بین‌المللی می‌تواند اتفاق خوبی باشد مشروط به این‌که اثر ارائه‌شده دارای استانداردها و رویکردهای متناسب با موسیقی ایرانی، رو به تعالی و رشد باشد نه این‌که ایده‌ها و نگاه‌های نخ‌نما را برای بارها اجرا کرد.»
او در ادامه گفت: «تاریخ‌مصرف اجرای «مرغ سحر»ها به پایان رسیده است. به نظرم وقت این رسیده است تا تجربه‌های جدید جای تکرار مکررات را در اجراهای صحنه‌ای بگیرد. صحنه‌های داخلی که موسیقیدانان جوان بار تولید موسیقی‌اش را بر عهده دارند، شاهد ایده‌هایی ناب است که نگاهی روبه‌جلوتر از اجراهای موسیقی ایرانی در سطح بین‌الملل دارد.»
این آهنگساز که سال گذشته در ایتالیا اجرایی با محوریت نگارگری و موسیقی دستگاهی اجرا کرده بود، درباره‌ اجراهای خارج از ایران گفت: «در این سال‌ها در اجراهای خارج از ایران با بی‌مسئولیتی عمل شده است. موسیقیدان‌های ما یا به اجرای آثار نخ‌نما شده پرداخته‌اند یا با اهرم بداهه‌نوازی صحنه را فقط به پایان رسانده‌اند. ولی ما در اجرای پیش‌رو تلاش می‌کنیم بینا رشته‌ای حرکت کنیم تا با ایجاد مفاهیم جدید بتوانم رفتاری متفاوت را روی صحنه رقم بزنیم.»
در پروژه‌‌ «هفت شهر عشق» که با همکاری انجمن ایده پردازان صبا روی صحنه می‌رود، در ابتدا آستیاژ ضیائی (محقق  و فعال حوزه‌ شهری) درباره‌ هویت و فرهنگ در خراسان، شیراز، اصفهان، آذربایجان، تهران، یزد و گیلان سخنرانی می‌کند و در ادامه پیمان خازنی با همراهی کامیار نعمت اللهی (نوازنده‌ تار و دانشجوی مقطع دکترای اتنوموزیکولوژی) در  دانشگاه کلنِ آلمان هفت قطعه متناسب با مفهوم هویت و شهر در ایران اجرا خواهد کرد.

منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: