ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

تاریخ انتشار: ۱۶:۲۳ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷
رقص نویسنده مشهور در کنسرت گروه بوشهری

دولت‌آبادی: کنسرت «لیان» دل‌پسند بود و بسیار پرهیجان/ شریفیان: خوشحالم كه استاد به كنسرت ليان آمد

گروه موسیقی «لیان» به سرپرستی محسن شریفیان کنسرت بهاره خود را روی صحنه برد.
دولت‌آبادی: کنسرت «لیان» دل‌پسند بود و بسیار پرهیجان/ شریفیان: خوشحالم كه استاد به كنسرت ليان آمدبه گزارش ریتم نو، گروه موسیقی لیان در حالی شامگاه 23 و 24 اردیبهشت نخستین اجرای زنده خود در سال جدید را در تالار وحدت روی صحنه برد که حضور نویسنده سرشناس معاصر و خالق رُمان کلیدر «محمود دولت‌آبادی» از همان ابتدا موردتوجه دوستداران موسیقی قرار گرفت. 
شريفيان با توضيح ترانه‌ای از دوران فئوداليسم در بوشهر، اجراى اين اثر را به مهمان ويژه كنسرت خود تقديم كرد و گفت: «خوشحالم كه بالاخره فرصت دست داد تا من امشب شاهد حضور استاد دولت‌آبادی در كنسرت ليان باشم و اين براى ما و همین‌طور مخاطبان ما افتخار بزرگى است.»
اجرای قطعات شاد و ریتمیک بوشهری و حضور پیشکسوتی از حوزه جنوب برای انجام رقص آئینی جنوب و «خیام خوانی» در ادامه برای حضار اجرا شد. این برنامه همانند دیگر اجراهای گروه لیان سرشار از ریتم و انرژی بود و حاضرین در سالن نیز به‌شدت با قطعات شاد گروه همراهی می‌کردند. 
در انتهای این برنامه و درحالی‌که اعضای لیان همگی برای تشکر از حاضران در سالن به مقابل سن آمده بودند و در حال کف زدن به سبک و سیاق خود بودند، به‌یک‌باره محمود دولت‌آبادی از صندلی خود برخاست و با اجرای حرکات رقص آئینی جنوب صحنه‌های جالب‌توجهی را خلق کرد که با استقبال حاضران روبه‌رو شد و همه به‌صورت ایستاده به تشویق نویسنده سرشناس و نامی معاصر پرداختند. 
دولت‌آبادی: کنسرت «لیان» دل‌پسند بود و بسیار پرهیجان/ شریفیان: خوشحالم كه استاد به كنسرت ليان آمد
محمود دولت‌آبادی دقایقی پس این اجرا درباره حضورش در این کنسرت گفت: «متأسفم که قبلاً به کنسرت لیان نیامدم. دل‌پسند بود و بسیار پرهیجان. زمان اجرای آواز دشتستانی گریه هم کردم. دشتستانی همیشه اشک من را درمی‌آورد. بیشتر هیجان و افروخته شدن جان پنهان بود که دست داد و به قول رفقا حالی افتاد و وقت خوش شد.»
خالق کلیدر درباره موسیقی موردعلاقه خود نیز گفت: «هر هنرمندی که با دلش روی صحنه حرکت کند، با صدا و سازش به دل من می‌نشیند. هرآن چه که مصنوع باشد و از دلی پا نشود و جایی را تکان ندهد، طبعاً من را هم نمی‌تواند تکان دهد.»
وی افزود: «محسن شریفیان درباره ادبیاتِ موسیقی صحبت کرد و اشاره‌هایش نشان می‌داد که موسیقی بدون ادبیات و ادبیات بدون موسیقی  موردی ندارد. من در ادبیات هم در زبان و هم در بیان با موسیقی کاردارم. همه‌ی شعر ما موسیقی است و البته در نثر هم پیش از من بوده‌اند کسانی که موسیقیایی کار می‌کرده‌اند و من به‌خصوص بیشتر موسیقیایی کار می‌کنم. اگر که این قصه‌ها نباشد زندگی بیش از این کسل‌کننده می‌شود. هر شعری به نحوی بیان یک قصه است و من خیلی خرسندم که امشب اینجا بودم و ممکن بود بعداً دیگر پیش نیاید. همسرم در انتهای برنامه دست‌های من را محکم فشار داد و گفت خیلی متشکرم که امشب من را به اینجا آوردی و فکر می‌کنم همین برای محسن و گروهش کافی است. واقعاً دست‌مریزاد و آفرین. امشب ثواب بزرگی برای گروه لیان بود که مردم را شاد کردند. امشب هم اشک من درآمد و هم به معنای واقعی دچار وجد شدم. وجد غیر از شادی است. دست‌مریزاد آقا محسن دم شما گرم. به همکارانتان صمیمانه تبریک می‌گویم و همه‌چیز عالی بود. من وقتی گروه‌های این‌چنینی را می‌بینم همیشه آرزویم این است که این‌ها باقی بمانند و ادامه پیدا کنند. من باروحیه‌ای که از محسن روی صحنه دیدم امیدوار شدم این اتفاق ادامه خواهد یافت و این خیلی خجسته است.»
دولت‌آبادی: کنسرت «لیان» دل‌پسند بود و بسیار پرهیجان/ شریفیان: خوشحالم كه استاد به كنسرت ليان آمد
پیش‌ازاین سيمين بهبهانى، حسين عليزاده، كيهان كلهر، اصغر فرهادى... دیگر هنرمندانی بودند که در سالن کنسرت «لیان» حضور داشتند. 
اوکلو فرامرزی، آکا صفوی، امین سلیمیان، مرتضی پالیزدان، حمید اکبری، حسين كاوه خو، حمزه مقدم، مرتی عزیززاده و... نوازنده‌های گروه لیان را به سرپرستی محسن شریفیان در این کنسرت تشکیل می‌دادند.
این کنسرت به همت موسسه کامیاب بهاران و تهیه‌کنندگی علی حق‌شناس برگزار شد. 


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه
یادداشت ادامه
هنوز مخاطبانی وجود دارند كه موسیقی درست می‌شنوند

هنوز مخاطبانی وجود دارند كه موسیقی درست می‌شنوند

من آقاي لودوویکو اینائودی را به خاطر همان قطعه‌ای كه در ميان يخ‌های قطبی اجرا كرد و بسيار مورد توجه قرار گرفت مي‌شناسم و صادقانه بگويم بقيه كارهاي ايشان را دنبال نكرده‌ام. اما درباره اجراي موسيقي «اينسترو منتال» يا موسيقي‌سازي بي‌كلام كه اجراي آقاي اينائودي نيز در اين زمره قرار مي‌گيرد بايد بگويم ...
آهنگساز گزیده کار

آهنگساز گزیده کار

خودش به گزیده کاری‌اش واقف است و هيجاني براي اينكه بيش از این‌ها كار كند ندارد، دهه ششم زندگي‌اش را سپري كرده است و درعین‌حال بخش عمده فعاليتش را معطوف به اجرا كرده. او لودوويكو اينائودی، آهنگسازي است كه ...