ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۷۴۱۸
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - ۲۰ فروردين ۱۳۹۷
نخستین اظهارات افسانه موسیقی ژاپن درباره اجرایش در تهران

کیتارو: در کنسرت اردیبهشت تجربه جدیدی برای ایرانی‌ها می‌آورم

موزیسین جهانی ژاپن یک ماه پیش از برگزاری کنسرتش در تهران، نخستین جزئیات این برنامه را منتشر کرد.
کیتارو: در کنسرت اردیبهشت تجربه جدیدی برای ایرانی‌ها می‌آورمبه گزارش ریتم نو، ماسانوری تاکاهاشی ملقب به «کیتارو» در نخستین اظهارنظر رسمی خود درباره کنسرت اردیبهشت‌ماه در ایران درباره جزئیات این کنسرت گفت: « اجرای این بار من در ایران kojiki and universe است. حدود 28 سال پیش‌آهنگی ساختم به نام کوجیکی که تصویری بسیار زیبا از سیاره و جهان عالم بود. برای ساخت این قطعه آقای پروفسور kazunari shibata که از اساتید برجسته و معروف در زمینه منظومه شمسی است کمک شایانی به من کردند. این اجرا مفاهیمی در خود دارد که فقط با غرق شدن در نت به نت این موسیقی می‌شود نسبت به درک آن سعی و تلاش کرد.»
کیتارو درباره استقبال ایرانی‌ها از اثر «جاده ابریشم» نیز معتقد است: «خیلی خوشحالم که مردم این قطعه را دوست دارند. مایلم مراتب تشکر و قدردانی خودم را از تأثیر فرهنگ فارسی و ایرانی بابت ساخت این قطعه و فیلم مستند جاده ابریشم که برگرفته از فرهنگ غنی منطقه شماست اعلام کنم. موفقیت این اثر در همه دنیا را تأثیری از هنر ایرانی‌ها می‌دانم و قطعاً آن را در کنسرت پیش رو در اردیبهشت‌ماه اجرا خواهم کرد. در کنسرت اردیبهشت تجربه جدیدی برای ایرانی‌ها می‌آورم.»
وی همچنین درباره شناختش از موسیقی ایران و هنرمندان ایرانی نیز گفت: « من موزیک خیلی از هنرمندان و موزیسین‌های ایرانی رو گوش دادم. به هنگام ساخت سری جاده ابریشم علاقه زیادی به نواهای موسیقی سنتی ایران در من به وجود آمد و در کل علاقه‌مند به فرهنگ سرزمین ایران هستم. موسیقی نواحی ایران را بارها گوش کرده‌ام و از آن‌ها چیزهای زیادی آموختم و کشف کردم. مشخصاً ایران دارای گنجینه‌های زیادی از موسیقی در بخش‌های گوناگون آن است و کشف همه این گنجینه‌ها بسیار زمان‌بر و طولانی خواهد بود.»
افسانه موسیقی ژاپن خاطرنشان کرد: «ما ملت‌های زیادی در کره خاکی داریم و بر اساس ملیت‌های مختلف، آهنگ‌ها و ترانه‌های مختلفی برای اجرا داریم و می‌توانیم این را از طریق زبان موسیقی باهم تقسیم کنیم. فرهنگ و آئین‌های هر ملتی در یک جغرافیای خاص همیشه قابل‌توجه و مورداحترام من بوده و هست. این جزئی از تفکرات و ایدئولوژی من است که بتوانم با دانستن آداب‌ورسوم ملل مختلف، سعی در اجرایی در خور شان با ذائقه آن شنونده داشته باشم. گفتمان فرهنگی یا بهتر بگویم گفتگو از طریق موسیقی که ازنظر من مقدس نیز هست، همواره برای من یک نگاه پراهمیت بوده و همواره تلاش کرده‌ام بتوانم در بهترین شرایط آن را به گوش همه برسانم.شاید یکی از خاصیت‌ها موسیقی من این است که مخاطب و شنونده را با خود به سفری به اقصی نقاط جهان می‌برد. این برای من خوشایند است و به‌شدت پرهیجان. شنونده این آثار به خاطر این سفر پرهیجان است که تا انتها با من همراه می‌شود و همین برای من بهترین لذت‌ها را در پی داشته است.»
گفتنی ست کنسرت «کیتارو»  در تاریخ 16، 17 و 18 اردیبهشت‌ماه سال جاری در سالن وزارت کشور تهران برگزار خواهد شد و بلیت‌فروشی این کنسرت نیز در سایت «تیوال» آغازشده است. 


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: