ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۶۹۸۵
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۷ - ۲۲ دی ۱۳۹۶
در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر،

دیلمون میزبان معصومه ابتکار شد/ شب گیلکی‌ها در برج آزادی

کنسرت گروه موسیقی دیلمون از گیلان به سرپرستی و خوانندگی محمود فرضی نژاد، پنج‌شنبه 21 دی‌ماه سال جاری در دومین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر برگزار شد.
دیلمون میزبان معصومه ابتکار شد/ شب گیلکی‌ها در برج آزادیبه گزارش خبرنگار ریتم نو، این کنسرت ساعت 18:30 در حالی در سالن اصلی برج آزادی روی صحنه رفت که میزبان معصومه ابتکار معاون امور زنان ریاست جمهوری بود.
محمود فرضی نژاد در ابتدای این کنسرت گفت:«گیلان با توجه به شرایط جغرافیایی‌اش، دارای آواها و نغمه‌های مختص به خودش است. گروه موسیقی و تئاتر دیلمون بیش از ده، دوازده سال به بازآفرینی آیین‌ها، آوازها و نغمه‌های گیل و دیلم فعالیت می‌کند و اجراهای زیادی را در داخل و خارج از کشور به روی صحنه برده است. موسیقی گیلان بر پایه کار و فراق یار و وصال یار بستگی دارد و با توجه به‌سختی کاری که در این منطقه وجود دارد برای اینکه سختی کار را احساس نکنند و بر کار مسلط شوند به ملودی‌های فولکلور روی آوردند تا جغرافیایشان را آباد کنند. آن مزرعه‌ای که صدای لالایی و آواهایی را می‌شنیدیم مطمئن بودیم در آنجا مردم به کار و تلاش مشغول هستند. متأسفانه امروزه دیگر این آوازها و نواها را نمی‌شنویم و این مزارع جای خودشان را به ویلاها داده است. امیدوارم بازهم این نواها را در شالیزارها و مزارع بشنویم و کار و تلاش همچنان هویدا باشد.»
دیلمون رجای، دراز تومونه جان، کونوس کله، گوسندخان، ای لله، امیری یا جونه دوسته، کورند، بیجار سرحوندگی، چمبوله، یویو، آت مانه و ناین گوله، قطعات انتخابی گروه موسیقی دیلمون برای اجرای در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر بود که با استقبال مخاطبان به اجرا درآمدند.
رضا فکوری (کمانچه)، صابر غلامی پور (لبک)؛ رابعه افتخاری و سبحان سرابی (سه تار)، نوید لاهیجی (دایره)، علی اطهری (نقاره)، منیژه واحد (دایره و همخوان)، مریم کوچکی نژاد (همخوان) و هومن عشقی (تنبورین) اعضای گروه دیلمون را به سرپرستی و خوانندگی محمود فرضی نژاد تشکیل می‌دادند که آرش عشقی نوازنده تار وظیفه تنظیم قطعات در این اجرا بر عهده داشت. 
در پایان این کنسرت از محمود فرضی نژاد و آرش عشقی از اعضای گروه دیلمون توسط معصومه ابتکار تقدیر شد.
این گروه که باهدف پژوهش و بازآفرینی آیین‌ها، آوازها و نغمه‌های گیل و دیلم در سال 1389 تشکیل شد تاکنون کنسرت‌های متعددی را در سالن‌های تهران ازجمله تالار وحدت، برج میلاد، برج آزادی و تالار رودکی برگزار کرده. همچنین در دیگر شهرهای ایران و در کشورهایی چون گرجستان، ونزوئلا، ایتالیا، آلمان و ترکیه نیز به اجرای موسیقی مقامی و محلی گیلان پرداخته است.

عکس:‌سید حسام الدین موسوی نژاد
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه
یادداشت ادامه
هنوز مخاطبانی وجود دارند كه موسیقی درست می‌شنوند

هنوز مخاطبانی وجود دارند كه موسیقی درست می‌شنوند

من آقاي لودوویکو اینائودی را به خاطر همان قطعه‌ای كه در ميان يخ‌های قطبی اجرا كرد و بسيار مورد توجه قرار گرفت مي‌شناسم و صادقانه بگويم بقيه كارهاي ايشان را دنبال نكرده‌ام. اما درباره اجراي موسيقي «اينسترو منتال» يا موسيقي‌سازي بي‌كلام كه اجراي آقاي اينائودي نيز در اين زمره قرار مي‌گيرد بايد بگويم ...
آهنگساز گزیده کار

آهنگساز گزیده کار

خودش به گزیده کاری‌اش واقف است و هيجاني براي اينكه بيش از این‌ها كار كند ندارد، دهه ششم زندگي‌اش را سپري كرده است و درعین‌حال بخش عمده فعاليتش را معطوف به اجرا كرده. او لودوويكو اينائودی، آهنگسازي است كه ...