ریتم نو | سایت خبری - تحلیلی موسیقی ایران و جهان

کد خبر: ۵۶۹۶۵
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۷ - ۱۹ دی ۱۳۹۶
پیام حمیدرضا نوربخش:

برگزاری جشنواره موسیقی فجر، فرصتی برای مرور داشته‌ها

حمیدرضا نوربخش مدیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر به این جشنواره پیام داد.

برگزاری جشنواره موسیقی فجر، فرصتی برای مرور داشته‌هابه گزارش ریتم نو، در متن پیام حمیدرضا نوربخش چنین آمده است:

«باسمه تعالی

سخن از موسیقی ایران‌زمین، سخن از صدای عشق است و یقیناً به‌اندازه‌ی قدمت و قداست این موهبت الهی، می‌توان از ارجمندی‌های نهفته در معارف موسیقی این سرزمین کهن، صداقت اهالی شریف آن، زیبایی‌ها و ظرفیت‌های کم‌نظیرش و نقشی که در همراهی با فرازوفرودهای تاریخ اجتماعی مردم نجیبمان داشته است؛ سخن به میان آورد و بی‌گمان، نمونه‌ی بارز این ویژگی‌ها را می‌توان از غوغایی که موسیقی ملّی ایران در فجر پنجاه‌وهفت و ایّام قبل و بعد آن برپا کرد؛ به‌روشنی سراغ گرفت.

این شور و نوای شگفت هنری و تأثیر معجزه‌وار آن در تقویت روح حماسی آحاد ملّتمان، وامدار توانمندی‌های نهفته در بطن این موسیقی و نقش‌آفرینی هنرمندانی بود که از متن باور و امید مردم برخاسته و عاشقانه به معرفی آرمان‌های بلند خود ایستادند و البته نیز، این روند حضور و تأثیر، در فرازهای بعدی و بعدی تا سال‌های دیگر تا اینک، به قوّت و زیبایی ادامه یافته است.

و امّا این رساترین گونه‌ی هنری، هرساله در قامت "جشنواره‌ی موسیقی فجر"، گزیده‌ای از آفرینش‌های تازه و بخشی از ظرفیت‌های منحصربه‌فرد خود را به تماشا و ارزیابی همان مردم می‌گذارد.

ازاین‌روی، برگزاری این جشنواره، توانسته است به‌عنوان فرصتی برای مرور داشته‌ها و ترمیم فرو گذاشته‌ها و همچنین ویترینی برای مرور فعالیت‌های یک‌ساله‌ی هنرمندان این عرصه، به شمار رود و هرساله با بهره‌مندی از نظرات و پیشنهادات سازنده، به اجراهایی تخصصی‌تر و رویکردهایی روشمند و متنوع‌تر برای حرفه‌ای‌تر شدن خود، دست یابد.

در آستانه‌ی دیدار با سی و سومین تجربه‌ی این رویداد بزرگ، خرسند آنیم که پس از تلاشی پیگیر و هدفمند، بیش از نود اجرا در بخش‌های مختلف موسیقی دستگاهی، کلاسیک، نواحی ، بانوان، ارکسترال ، پاپ و تلفیقی، به ارائه‌ی برنامه‌های خود در ایّام جشنواره، خواهند پرداخت و نتایج رصد تخصصی قریب به دویست اثر تولیدی فعالان حوزه‌ی موسیقی کشور نیز درلوای "جایزه ی باربد" که به‌عنوان نقطه‌ی عطف این رخداد خاص، از دوره‌های سی و یکم به این جشنواره پیوسته است- در قالب معرفی چهره‌ها و آفرینش‌های برتر، اعلام خواهد گردید و بهره‌یابی از اجرای گروه‌های بین‌الملل، به‌ویژه از کشورهای حوزه‌ی" ایران فرهنگی" نیز در بخش ویژه‌ی خود، مؤید هم‌طرازی این جشنواره با فستیوال‌های مطرح جهانی خواهد بود.

امید این‌جانب و تمامی همراهان و همکارانم در بخش‌های مختلف هدایت و اجرای این جشنواره، برافروختن شایسته‌ی سی و سومین چراغ پرفروغ موسیقی این مرز پرگهر در گستره‌ی همیشه پایدار معرفت و هویت مردمان آن است. کاروانی که بود بدرقه‌اش لطف خدای / به تجمّل بنشیند، به جلالت برود

حمیدرضا نوربخش/ مدیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر»


منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه
یادداشت ادامه
هنوز مخاطبانی وجود دارند كه موسیقی درست می‌شنوند

هنوز مخاطبانی وجود دارند كه موسیقی درست می‌شنوند

من آقاي لودوویکو اینائودی را به خاطر همان قطعه‌ای كه در ميان يخ‌های قطبی اجرا كرد و بسيار مورد توجه قرار گرفت مي‌شناسم و صادقانه بگويم بقيه كارهاي ايشان را دنبال نكرده‌ام. اما درباره اجراي موسيقي «اينسترو منتال» يا موسيقي‌سازي بي‌كلام كه اجراي آقاي اينائودي نيز در اين زمره قرار مي‌گيرد بايد بگويم ...
آهنگساز گزیده کار

آهنگساز گزیده کار

خودش به گزیده کاری‌اش واقف است و هيجاني براي اينكه بيش از این‌ها كار كند ندارد، دهه ششم زندگي‌اش را سپري كرده است و درعین‌حال بخش عمده فعاليتش را معطوف به اجرا كرده. او لودوويكو اينائودی، آهنگسازي است كه ...