ritmeno.ir

تاریخ انتشار: ۰۹:۴۴ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۶

نبرد عقل و عشق در نخستین اپرای ایرانی

اپرای «عشق و عقل و آدمی» به کارگردانی امیر دژاکام و آهنگسازی و خوانندگی پرواز همای شانزدهم و هجدهم شهریورماه در کاخ نیاوران به اجرا درآمد.

نبرد عقل و عشق در نخستین اپرای ایرانیبه گزارش خبرنگار ریتم نو این اپرا جنگ بین عقل و عشق از تولد انسان تا روز مرگ را به تصویر می‌کشد. دو عنصر عقل و عشق در قالب شخصیت‌های گوناگون، آدمی را به‌ دنبال خود می‌کشانند.

یکی از عقل‌ها عاشقی ناکام است، یکی عشق را باور ندارد و دیگری پند می‌دهد. عشق‌ها سه نوع هستند.‌ عشق زمینی که دائم برای انسان شرط می‌گذارد و آدم نیز همواره در پی اوست. عشق مادر که جاودانه است و گذر زمان‌ و اتفاقات پیش رو مقدار آن را کم‌وزیاد نمی‌کند. عشق جاودان که موردتوجه کسی نیست. درنهایت، شخصیت آدم تسلیم عشق شده و آن را انتخاب می‌کند. آدم تمام شروط عشق را قبول می‌کند و درنهایت به‌عنوان مرتد از دین به‌مانند حلاج به دار آویخته می‌شود.

در این اپرا، شعر «باز باران با ترانه» و شعر محلی لُری و همچنین موسیقی مناطق گوناگون کشور مانند کردی، گیلانی و خراسانی به همراه نوای سازهای ایرانی شنیده شد. در قسمتی از برنامه نیز همای در میان جمعیت به اجرا پرداخت و مردم نیز او را با روشن کردن نور چراغ‌قوه گوشی‌های خود و تکان دادن آن‌ها همراهی کردند.

عوامل اجرای این‌ اپرا عبارت‌اند از: کارگردان: امیر دژاکام، آهنگساز: پرواز همای ، خوانندگان: پرواز همای، پريسا دلفانى، پگاه عينك چى ، فرشاد فولادوند ، فرشاد رستمى، يلدا عباسى، محمدحسين صفرى ، داود عبداللهى ، سعيد فهمیمی و ... ، طراح صحنه: رضا شاپورزاده و طراح نور: رضا حیدری.

مهمانان ویژه این برنامه حجت‌الاسلام ناصر نقویان، پوری بنایی، کیهان‌ ملکی و امیر کربلایی زاده بودند.

این‌ اپرا روزهای شانزدهم و هجدهم‌ شهریورماه سال‌ جاری به همت موسسه آوای هنر در فضای باز کاخ نیاوران به اجرا گذاشته شد و امشب (بیستم شهریورماه) نیز روی صحنه خواهد رفت.


نویسنده : سارا طاهری
منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه
یادداشت ادامه
هنوز مخاطبانی وجود دارند كه موسیقی درست می‌شنوند

هنوز مخاطبانی وجود دارند كه موسیقی درست می‌شنوند

من آقاي لودوویکو اینائودی را به خاطر همان قطعه‌ای كه در ميان يخ‌های قطبی اجرا كرد و بسيار مورد توجه قرار گرفت مي‌شناسم و صادقانه بگويم بقيه كارهاي ايشان را دنبال نكرده‌ام. اما درباره اجراي موسيقي «اينسترو منتال» يا موسيقي‌سازي بي‌كلام كه اجراي آقاي اينائودي نيز در اين زمره قرار مي‌گيرد بايد بگويم ...
آهنگساز گزیده کار

آهنگساز گزیده کار

خودش به گزیده کاری‌اش واقف است و هيجاني براي اينكه بيش از این‌ها كار كند ندارد، دهه ششم زندگي‌اش را سپري كرده است و درعین‌حال بخش عمده فعاليتش را معطوف به اجرا كرده. او لودوويكو اينائودی، آهنگسازي است كه ...