ritmeno.ir

تاریخ انتشار: ۱۶:۲۲ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۶

حاصل دو نوازی فرج نژاد و قمصری منتشر شد / «افشان» گام سومِ «عصیان»

«افشان» نام سومین قطعه از پروژه‌ی «عصیان» است که با دو نوازی میدیا فرج نژاد و مصباح قمصری منتشر شد.
حاصل دو نوازی فرج نژاد و قمصری منتشر شد / «افشان» گام سومِ «عصیان»به گزارش ریتم نو پروژه‌ی «عصیان» به همت میدیا فرج نژاد شکل‌گرفته و تاکنون دو مرحله از این پروژه به سرانجام رسیده است. «تارنگ» و «پرسه» دو قطعه‌ای بودند که در ماه‌های گذشته در قالب پروژه «عصیان» منتشر شدند. «تارَنگ» در قالب اثری صوتی و تصویری و «پرسه» هم به‌صورت صوتی منتشر شد.
اکنون اما نوبت به سومین گام این پروژه رسیده است. افشان هم مانند دو قطعه‌ی گذشته محوریتش «تارِ» فرج نژاد است. این بار اما، مصباح قمصری با «بم کمان» در کنار میدیا فرج نژاد ساز می‌نوازد.
میدیا فرج نژاد درباره «افشان» و همکاری با مصباح قمصری می‌گوید: این نخستین همکاری من و مصباح قمصری است و به‌طور حتم آخرین همکاری ما نخواهد بود؛ چراکه افق‌های مشترکی در کارمان هست. به‌خصوص در حوزه موسیقی سازی که هرکدام از ما تجربه‌های متفاوتی در این زمینه‌داریم.
او ادامه می‌دهد: هرکدام از ما دنیایی متفاوت داریم؛ مصباح در موسیقی خودش آوانگارد است و قالب گریز؛ از طرفی موسیقی من ریشه‌های ایرانی دارد و ترکیب این دو برایم جذاب است. من جایی میان سنت و مدرنیته هستم و مصباح در فضاهای مدرن کار می‌کند. این ترکیب اگر به‌درستی و هوشمندانه اعمال شود می‌تواند نتیجه خوبی داشته باشد و البته اگر این ترکیب فکر نشده شکل گیرد مانند شمشیری دولبه، می‌تواند باعث نتیجه‌ای بد شود.
آهنگساز و طراح پروژه «عصیان» می‌گوید: من از نتیجه همکاری با مصباح قمصری راضی‌ام و فکر می‌کنم آثار مشابه «افشان» جایش در موسیقی ما خالی است. آثاری که خط ملودی ایرانی دارند و درعین‌حال عناصر مدرن در آن دیده می‌شود. هدف ما خلق موسیقی آرتیستیکی بوده است که بتواند صدای نسل و روح خودمان باشد.
فرج نژاد تأکید می‌کند: پروژه «عصیان» برای بیان حالات درونی خودِ من به وجود آمده و هرکسی که با من هم‌نوا باشد در این پروژه در کنار من خواهد بود. «افشان» نخستین دو نوازی من با دیگر هنرمندان در پروژه‌ی «عصیان» است و بازهم از این دونوازی‌ها خواهیم شنید.
«افشان» در آواز افشاری ساخته‌شده است. «افشاری» را انتخاب کرده‌ام چراکه در گنجینه شنیداری مردم ایران جای خاصی دارد و روح ایرانی عمیقی در آواز «افشاری» جاری است.
این آهنگساز درباره روند صدور مجوز آثار بی‌کلام می‌گوید: متأسفانه باوجود تمام صحبت‌هایی که درباره سهولت کار برای صدور مجوز آثار بی‌کلام شده است؛ صدور مجوز «افشان» که اثری بی‌کلام است حدود دو ماه طول کشید. در حال حاضر این روند صدور مجوز برای موسیقی بی‌کلام، ضربه‌ای بد به این ژانر محسوب می‌شود.
فرج نژاد درباره‌ی آثار بعدیِ پروژه‌ی «عصیان» می‌گوید: قطعه‌ی بعدی عصیان هم در حال میکس و مستر شدن است و امیدواریم در یک ماه آینده به گوش مخاطبان برسد. قطعه‌ی بعدی برای خودم شگفتی خاصی خواهد داشت.
میدیا فرج نژاد نوازنده تار و آهنگساز موسیقی ایرانی پروژه‌ای با عنوان «عصیان» طراحی کرده که قرار است قطعه‌های آن به‌صورت تدریجی منتشر و در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد. این پروژه شامل چندین قطعه‌ی موسیقی با محوریت ساز تار است که به‌صورت صوتی و تصویری ضبط و به تفکیک منتشر می‌شود. درنهایت هم همه‌ی این آثار در قالب آلبومی به بازار ارائه خواهد شد.
آثاری که در قالب پروژه‌ی «عصیان» ساخته می‌شوند، سعی در ایجاد فضایی موسیقایی مبتنی بر نغمات موسیقی اصیل ایرانی اما با رویکردی امروزی و نگاهی نوگرایانه دارد.منبع: ریتم نو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تقویم هنری ادامه
یادداشت ادامه
هنوز مخاطبانی وجود دارند كه موسیقی درست می‌شنوند

هنوز مخاطبانی وجود دارند كه موسیقی درست می‌شنوند

من آقاي لودوویکو اینائودی را به خاطر همان قطعه‌ای كه در ميان يخ‌های قطبی اجرا كرد و بسيار مورد توجه قرار گرفت مي‌شناسم و صادقانه بگويم بقيه كارهاي ايشان را دنبال نكرده‌ام. اما درباره اجراي موسيقي «اينسترو منتال» يا موسيقي‌سازي بي‌كلام كه اجراي آقاي اينائودي نيز در اين زمره قرار مي‌گيرد بايد بگويم ...
آهنگساز گزیده کار

آهنگساز گزیده کار

خودش به گزیده کاری‌اش واقف است و هيجاني براي اينكه بيش از این‌ها كار كند ندارد، دهه ششم زندگي‌اش را سپري كرده است و درعین‌حال بخش عمده فعاليتش را معطوف به اجرا كرده. او لودوويكو اينائودی، آهنگسازي است كه ...